Za nami zlot i konkurs piękności maluchów na 50-lecie modelu

W sobotę (22 lipca) po południu odbyła się, zorganizowana przez stowarzyszenie Tyski Ruch Klasyków, impreza 126Procent Stylu, z okazji 50. rocznicy uruchomienia produkcji legendarnego „kaszlaka”. Na motoryzacyjny piknik przybyło wielu pasjonatów; TRK zapowiada kolejne podobne wydarzenia w tym roku.

Pierwszy Fiat 126p zjechał z linii fabryki w Bielsku-Białej w 1973 roku; 18 września 1975 z pompą i przy udziale m.in. Edwarda Gierką otworzono większą linię produkcyjną w Tychach, z której zjechały ich miliony. Z okazji okrągłej rocznicy grupa fanów starej motoryzacji Tyski Ruch Klasyków zorganizowała okolicznościową imprezę poświęconą ikonie polskiej motoryzacji.

Jest Was zawsze wielu, ale tym razem liczymy na co najmniej 12000 wspólnych koni mechanicznych - można było wyczytać w opisie wydarzenia na Facebooku.

Dzieląc przez 23 konie mechaniczne daje to ponad pięćset maluchów

Organizatorzy zlotu mimo tak ambitnego celu byli pozytywnie zaskoczeni frekwencją - mimo sezonu wakacyjnego licznie przybyli na nie posiadacze i fani tego jedynego w swoim rodzaju pojazdu. O 14 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy - parking na drugim poziomie wielkiej galerii handlowej wypełnił się wtedy charakterystycznym jazgotem klaksonów zgromadzonych tam fiatów 126p - głównie z południa Polski, ale zaproszone zostały też drużyny z dalszych części kraju.

Już ich nazwy przyprawiają o uśmiech - wymieńmy choćby Zgredy 126 czy Wesołe Maluchy

Właściciele udostępniali swoje „odpicowane” egzemplarze chętnym, którzy chcieli rozejrzeć się po ich wnętrzach. Autka uczestniczyły w konkursach piękności w sześciu kategoriach, między innymi na „największy gruz zlotu”, najbardziej zmodyfikowany pojazd i największą liczbę wlepek ze zlotów i rajdów; wśród nagród pojawiły się m.in. statuetki-maluchy, sprzęt muzyczny i motoryzacyjny. Dla najmłodszych zorganizowano Dziecięcy Kącik Malucha, ze ścianką do zdjęć i wycinankami z sylwetkę kultowego fiacika - jeszcze niedawno „króla polskich szos”, dziś coraz rzadziej widywanej ciekawostki.

źródło: TVS

Na zlocie pojawiły się też inne oldschoolowe cacka


Grupa planuje w tym roku wiele wydarzeń - nie tylko dla fanów maluchów.
GruOrganizatorzy mają zamiar kontynuować rocznicowe imprezy z cyklu 126Procent Stylu, ale najbliższe wydarzenie Tyskiego Ruchu Klasyków zaplanowane na nadchodzącą niedzielę (30 lipca) w mysłowickim parku Słupna adresowane jest do miłośników starych samochodów i jednośladów wszelkiej maści - od rowerów do ciężarówek.

W czerwcu w tym miejscu odbył się dwudniowy zlot fanów „oldtimerów”, w ramach którego spod bramy dawnej fabryki FSM w Tychach wyruszyła parada 126 maluchów; odbył się także rajd fiatów cinquecento. W międzyczasie z Oławy do Stegny w Zatoce Gdańskiej przejechał Rajd Koguta.

Więcej informacji znaleźć można na FB Tyskiego Ruchu Klasyków (link).

zlot maluchów rekord 2022

Może Cię zainteresować:

Parada 126 maluchów z Tychów do Mysłowic na 50-lecie Fiata 126p

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/06/2023

Fiat 126p w tyskiej fabryce

Może Cię zainteresować:

Od malucha do... Krótka historia motoryzacji w tyskiej fabryce

Autor: Grzegorz Lisiecki

03/04/2022

Fiat 126p w FSM Bielsko Biała

Może Cię zainteresować:

50 lat temu, 22 lipca 1973 r., w Bielsku-Białej oficjalnie ruszyła produkcja „malucha”

Autor: Michał Wroński

22/07/2023