Znana polska aktorka wystąpi w sklepowej witrynie w Tychach. Pierwszy taki performance w Polsce!

Sztuka wysoka przenosi się do galerii handlowych. W tym przypadku dosłownie i to aż na 7 godzin. Już 5 czerwca 2021 r. w godz. od 13 do godz. 20 w Gemini Park Tychy zrealizowane zostanie przedstawienie – performance „Zapiski z zamknięcia / sztuka handlu-handel sztuką" z Kamillą Baar w roli głównej.

Fot materiały prasowe Teatr Mały w Tychach 2

W Gemini Park Tychy odbędzie się premierowy pokaz przedstawienia-performance o izolacji w dobie pandemii. W rolach głównych wystąpi Kamilla Baar, aktorka znana m.in. z filmów

  • „Vinci",
  • „Kamerdyner"
  • „Służby specjalne"

Nietypowa będzie scena przedstawienia. Aktorka zagra w sklepowej witrynie, oddzielona od widowni grubym, hartowanym szkłem. Za produkcję przedstawienia odpowiada Teatr Mały w Tychach.

Twórcy:

  • Kamilla Baar,
  • Paweł Drzewiecki,
  • Dyrektor Teatru Małego w Tychach

Podejmą się w nim pierwszej w dobie pandemii próby teatralnej ilustracji zjawiska społecznej izolacji spowodowanej COVID-19. Występując w witrynie sklepowej Kamilla Baar wcieli się w postać aktorki odbywającej kwarantannę.

Miejsce lokalizacji przedstawienia nie jest przypadkowe. Jego akcja rozgrywa się bowiem w galerii handlowej.

Jak zapowiadają pomysłodawcy performance, w trakcie przedstawienia artystycznej rewizji zostanie poddany temat handlu, w tym elementów, które do niego przynależą - ceny i wartości, w tym życia ludzkiego, miłości czy młodości.

- To będzie pierwszy tego typu artystyczny i teatralny komentarz do pandemicznych czasów, z jakim zmierzą się widzowie. To również pierwszy w Polsce performance, który rozgrywa się w sklepowej witrynie, która jednocześnie staje się tutaj nietypową sceną, idealnie współgrającą z treścią całego przedstawienia – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor ds. marketingu i PR Gemini Park Tychy.

- Grube szkło, olbrzymiej, pustej sklepowej witryny, oddzielające aktorkę, będzie miało na celu spotęgować poczucie oddzielenia się od świata. Stojący za nią widzowie, będą mogli natomiast przyglądać się akcji i przemyśleniom bohaterki związanych z odosobnieniem w dobie pandemii – dodaje.

Cały performance zostanie zbudowany z sześciu odsłon, prezentowanych w określonych godzinach. Zakończy go natomiast post scriptum. To bazować będzie na utworach z kanonu polskiej i światowej literatury, w tym m.in. „Dziewczynki z zapałkami" Hansa Christiana Andersena, „Sklepów cynamonowych" Bruno Schulza, „Estcher" Stefana Chwina, „Poskromienia złośnicy" Wiliama Szekspira, „Dziwki z OHIO" Hanocha Levina czy „Idioty" Fiodora Dostojewskiego.

Wydarzenie odbędzie się 5 czerwca 2021 roku w Gemini Park Tychy o godz. 13-20, wstęp wolny

Wydarzenie będzie na żywo transmitowane na kanale YouTube Teatru Małego w określonych godzinach.