ZTM zmienia kilkadziesiąt rozkładów jazdy. Sprawdź dlaczego

Organizacja jednej z największych imprez sportowych w Polsce - Tour de Pologne 2021 - wiąże się z wprowadzeniem licznych zmian w ruchu ulicznym. Zarząd Transportu Metropolitalnego musi dostosować kilkadziesiąt rozkładów jazdy do przejazdu kolarzy wyścigu Tour de Pologne. Największe modyfikacje czekają na mieszkańców m.in. Katowic, Zabrza, Mysłowic i Tychów.

ZTM fot Kamil Łukasik ZTM

14 i 15 sierpnia 2021 r. na obszarze GZM odbędzie się 6 i 7 etap Tour de Pologne. W związku z imprezą wprowadzonych zostanie kilkadziesiąt zmian rozkładów jazdy.

Eksperci z ZTM, jak co roku, pracują nad zmianami w rozkładach jazdy, tak by utrudnienia związane z jedną z największych imprez sportowych w regionie były jak najmniej odczuwalne dla pasażerów. Chcemy zapewnić dogodny transport i najlepsze połączenia użytkownikom komunikacji zbiorowej, pomimo licznie zamykanych ulic. Wprowadzimy kilkadziesiąt modyfikacji, które konsultowaliśmy zarówno z organizatorem wyścigu, jak i z policją – przekonuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Liczne zmiany – kiedy i gdzie?

Sporo zmian obejmie linie obsługujące Katowice. Utrudnienia pojawią się m.in. w centrum oraz na Zawodziu, Giszowcu, Nikiszowcu i na Osiedlu Paderewskiego. 14 sierpnia trasy przejazdu kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych będą się zmieniać w różnych godzinach. Z tego względu czasowo z obsługi wyłączone zostaną niektóre przystanki, chociażby Katowice Strefa Kultury, Katowice Rondo, Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny, czy częściowo Katowice Aleja Korfantego.

Co istotne, do dyspozycji pasażerów będą specjalne stanowiska tymczasowe przystanków: Katowice Plac Wolności, Osiedle Kukuczki Podhalańska, Koszutka Słoneczna Pętla i Katowice Plac Miarki. Utrudnienia potrwają od wczesnych godzin porannych (od ok. 4:30) do ok. 22:30.

Utrudnienia w Tychach

15 sierpnia odbędzie się 7. etap zmagań kolarzy, który też wiąże się ze zmianami w komunikacji zbiorowej, tyle że na obszarze Zabrza, Gierałtowic, Ornontowic, Orzesza, Łazisk Górnych, Wyr, Mikołowa, Tychów, Mysłowic, Lędzin i Chełmu Śląskiego. Ogólnie utrudnienia potrwają od ok. 14:00 do ok. 15:30. Podobnie jak w przypadku sobotniego etapu, zmienią się trasy przejazdów poszczególnych linii i obsługa przystanków.

W internecie i w terenie – informacje na wyciągnięcie ręki

Jak przy każdej dużej zmianie w organizacji komunikacji zbiorowej, ZTM intensyfikuje działania informacyjne. Na stronie internetowej rj.metropoliaztm.pl dostępne są specjalne komunikaty, w których szczegółowo opisane zostały wszystkie modyfikacje z podziałem na linie. Na bieżąco ze zmianami można też zapoznawać się w mediach społecznościowych, chociażby na profilu „Zarząd Transportu Metropolitalnego ALERT”, gdzie dyspozytorzy w kontakcie z operatorami zamieszczają najaktualniejsze informacje.