Zwieńczenie Roku Nowosielskiego z AUKSO i prawosławnym chórem

Jutro (sobota, 13 stycznia) we Wrocławiu odbędzie się okolicznościowy koncert kończący obchody roku imienia Jerzego Nowosielskiego. U boku AUKSO - oficjalnej orkiestry kameralnej Tychów wystąpi wykonujący starodawne pieśni cerkiewne chór Katapetasma.

UM Tychy
Rok Jerzego Nowosielskiego - koncert
Piramida, boazeria, kosmos. Niemczyk spotkał NowosielskiegoKoncert odbędzie się w siedzibie instytucji Impart. Orkiestrę będącą kulturalną wizytówką Tychow - miasta, gdzie stoi projektowany przez plastyka wyjątkowy kościół pw. św. Ducha - wesprze męski chór, z którym wystąpili w zeszłym roku wewnątrz tej świątyni.

Wielki malarz zaklęty w pradawne pieśni. Chór Katapetasma plus orkiestra AUKSO w Tychach

W repertuarze znajdą się m.in. utwory prawosławnej tradycji Rzeczypospolitej - monodie z irmologionów, wielogłosy barokowe, lokalne pieśni paraliturgiczne z różnych stron, kompozytorska muzyka cerkiewna XIX i XX wieku. Finałem koncertu będzie wspólnie wykonany utwór pamięci Jerzego Nowosielskiego.

Rok Nowosielskiego: związki twórcy ze Śląskiem

Przypomnijmy - na początku każdego roku Sejm uchwałą decyduje o upamiętnieniu wybitnych twórców przez nadanie im tytułu kulturalnego "patrona Polski" na dany rok. W ubiegłym był nim malarz Jerzy Nowosielski, który urodził się równe sto lat wcześniej. Artysta zasłynął m.in. jako twórca sztuki sakralnej - jednak jego podziwiane dziś prace do niedawna niszczały albo wręcz były zamalowywane.

Jego związki ze Śląskiem tworzą głównie niebanalne realizacje malarskie w świątyniach - zaczynając od wspomnianego kościoła, w którym uwagę zwraca forma zewnętrzna, wysunięty od tylniej ściany ołtarz i pełne mistycyzmu pradawnego chrześcijaństwa polichromie jego autorstwa. Te malowidła właśnie stanowiły inspirację do zaproszenia tam prawosławnego dziewięcioosobowego chóru Katapetasma.

Piramida, boazeria, kosmos. Niemczyk spotkał Nowosielskiego

Kościół ten określa się jako "największą wystawę stałą" Nowosielskiego.

We Wrocławiu z kolei prace malarskiego mistrza i prawosławnego teologa Nowosielskiego znaleźć można w temtejszym Muzeum Narodowym i w prawosławnej katedrze Bogurodzicy; w Jeleniej Górze zdobią cerkiew Apostołów Piotra i Pawła.

Album dla koneserów

Nakładem tyskiego Muzeum Miejskiego ukazał się niedawno album historyczki sztuki Krystyny Czerni ot. „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna" (wyróżnienie marszałka województwa za śląskie wydarzenie muzealne roku 2022). Pozycja jest trzecią, po małopolskiej i podlaskiej, w cyklu opisującym sakralne dzieła krakowianina.

Koncert rozpocznie się o 18 w Impart Centrum (Piłsudskiego 19, Wrocław); bilety w cenie 30 złotych dostępne na stronie strefakultury.pl.

Duch święty tychy gołębica

Może Cię zainteresować:

Wielki malarz zaklęty w pradawne pieśni. Chór Katapetasma plus orkiestra AUKSO w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/06/2023

Kosciol sw ducha tychy6

Może Cię zainteresować:

Piramida, boazeria, kosmos. Niemczyk spotkał Nowosielskiego

Autor: Marcin Zasada

01/07/2023

Tyskie wieczory koledowe 2024 2

Może Cię zainteresować:

XXXIII Tyskie Wieczory Kolędowe. Te koncerty to już miejska tradycja. Wśród gości m.in. Stanisław Soyjka i Józef Skrzek

Autor: Redakcja

11/01/2024