Zwycięzca Tytułu Śląskiej Lokacji Filmowej 2021 ogłoszony! Wygrany otrzymał aż 50% głosów

30 czerwca zakończyło się głosowanie w Plebiscycie. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu otrzymał aż 50 procent wszystkich głosów!


W tegorocznej edycji Plebiscytu o Tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej udział brały 4 miejscowości. Aż dwa z pięciu miejsc, które walczyły o przyznanie tytułu znajdują się w Tychach!

Niestety w tym roku szczęście nie dopisało tyskim lokacjom i z przewagą 50% oddanych wszystkich głosów zwyciężyła Ruda Śląska z Wielkim Piecem Huty Pokój. Tyskie lokacje znalazły się na trzecim i czwartym miejscu.

Mieszkańcom dziękujemy za oddane głosy, a zwycięzcy i pozostałym finałowym lokacjom raz jeszcze serdecznie gratulujemy! – Organizatorzy Plebiscytu Silesia Film

Wyniki tegorocznego głosowania:

  • Wielki Piec Huty Pokój w Rudzie Śląskiej: 1062 głosy (50%)
  • Rynek w Cieszynie: 434 głosy (20%)
  • Przystań kajakowa w Tychach: 323 głosy (15%)
  • Tychy Osiedle A: 189 głosów (9%)
  • Pałac Dietla w Sosnowcu: 137 głosów (6%)

Wielki Piec Huty Pokój

Wielki Piec wzniesiony został na terenie Huty Pokój w Rudzie Śląskiej w 1968 roku. Wybudowano go 19 metrów od miejsca w którym stoi obecnie, a następnie przesunięto do obecnej lokalizacji. Operację przesuwania obiektu ważącego 1780 ton uznano za jeden z największych sukcesów technicznych huty i była to jedna z pierwszych tego typu operacji w Europie. Wtedy też Wielki Piec zadebiutował na dużym ekranie: materiał z przeniesienia pieca znalazł się w Polskiej Kronice Filmowej z 1968 roku. W 2012 roku decyzją Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach obiekt trafił do rejestru zabytków, a w 2020 roku został wpisany na Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego ERIH – European Route of Industrial Heritage ERIH.

Mamy nadzieję, że tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej zwróci na obiekt również uwagę filmowców poszukujących niebanalnych miejsc do realizacji swoich projektów. – Mówią organizatorzy Plebiscytu Silesia Film

Zwycięzca Plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2021, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przed seansami filmowymi w Kinie Kosmos i Kinie Światowid w Katowicach.