„Życie muzealne wśród wystaw”, czyli konferencja w Muzeum Miejskim w Tychach. Nie tylko o wystawach

„Życie muzealne wśród wystaw” to konferencja naukowo-techniczna, która organizowana jest przez Muzeum Miejskie w Tychach. Konferencja zaplanowana została na 5 października.

Fot. Grzegorz Krzysztofik
Muzeum Miejskie w Tychach

Konferencja „Życie muzealne wśród wystaw” odbędzie się w środę, 5 października 2022 r., w godzinach od 10 do 14, w Tyskiej Galerii Sportu (oddział Muzeum Miejskiego w Tychach) – Stadion Miejski Tychy, ul. Edukacji 7. Zapisy – pod numerem telefonu 887 450 212 (można także wysłać SMS) i mejlowo: g.oleksy@muzeum.tychy.pl. Wstęp wolny.

Czy można wyobrazić sobie muzeum bez wystaw? Z pewnością nie. Po co bowiem gromadzić – często nakładem sporych sił i środków – wyjątkowe obiekty, skoro nikt poza muzealnikami ich nie zobaczy? Czy tego chcemy, czy nie, dzisiejsze muzea to ośrodki życia tłumnie odwiedzane przez widzów. Ta rosnąca frekwencja na wystawach bardzo cieszy, ale z drugiej strony mamy setki godzin pracy kuratorów, konserwatorów, twórców tekstów, aranżacji, wreszcie osób zajmujących się szeroko pojętą promocją – zaznaczają w tyskim muzeum.

Nie ulega wątpliwości, że wystawa to jedno z najciekawszych, ale też bardzo wymagających zadań stojących przed muzealnikami. Daje satysfakcję, kiedy widzimy tłumy odwiedzających, ale też na wszystkich etapach rodzi wiele wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć. I to właśnie o nich chcielibyśmy porozmawiać podczas tej konferencji – dodają w muzeum.

Program konferencji naukowo-technicznej „Życie muzealne wśród wystaw”:

 • g. 10.00 – otwarcie konferencji
 • g. 10.10 – Aleksandra Matuszczyk (dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach): „Miasto w pamięci żywej. Znaczenie świadków historii dla programu Muzeum Miejskiego w Tychach”
 • g. 10.35 – Michał Murzyn (Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem): „Historia miejsca a oferta muzealna. Znaczenie siedziby Muzeum Palace dla prac programowych nad nową wystawą stałą Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem”
 • g. 11.00 – Anna Pruss-Świątek (Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego): „Nie tylko ewidencja. Zarządzanie kolekcją muzealną w instytucji regionalnej”
 • g. 11.25 – Anna Rosińska, Adrian Gazda (fpsystem): „Muzeo – obsługa wystawy w pracach muzealnych – prezentacja Muzeo w wersji internetowej – wspomaganie wystaw – kwerendy na własne wystawy, postępowanie w obsłudze obiektów dla wystawy”
 • g. 12.20 – Franciszek Pacewicz (fpsystem): „Wstęp do wystaw”
 • g. 12.45 – Andrzej Daniluk (ekspert ds. digitalizacji dóbr kultury): „No photo, no story. Praktyka doboru i gromadzenia wizerunków ikonograficznych na potrzeby wystaw muzealnych”
 • g. 13.10 – Michał Wysocki (doradca ds. spraw programowych w nowych i modernizowanych muzeach): „Dlaczego limit znaków to mit. Wybrane aspekty prac nad tekstami ekspozycyjnymi”
 • g. 13.35 Przemysław Terlecki (Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu): „Ogólnopolskie muzeum regionalne? Miejsce historii powszechnej i regionalnej w pracach scenariuszowych Muzeum Powstania Wielkopolskiego”
 • g. 13.40 Ada Buniewicz (fpsystem): „Ekspozeo – wspomaganie tworzenia wystawy – społeczność, rytm i wspólnota – wektory wystawy”
 • g. 14.00 – podsumowanie i zakończenie konferencji.

czytaj więcej:

Familok

Spotkanie wokół książki o familokach w Muzeum Miejskim

Pomnik Niepodległości w Tychach

11 listopada w Tychach - wystawa, pochód, pokazy, koncerty

Niszczejące prefabrykaty na osiedlu U w Tychach

Smoliste zdjęcia „czarnego Śląska” lat 70 i 80. - wystawa

Hałda Skalny w Łaziskach Górnych

Artystyczno-ekologiczna wędrówka po hałdzie w Łaziskach

Polonia Tychy

Premiera książki o pierwszym klubie sportowym Tychów

Muzeum Miejskie w Tychach

Tychy zaczynają starania o Europejską Stolicę Kultury 2029

MEDS

W Tychach odbędzie się projekt MEDS