Złota Gołda i "żonglerze żartu i humoru". Dawny żydowski kabaret w niedzielę w Tychach

Szykuje się niezła heca. Teatr Mały zaprezentuje w niedzielę (19 marca 2023 r.) program kabaretowy słynnego warszawskiego Teatru Żydowskiego prezentujący największe przeboje przedwojennych jidyszowych scen kabaretowych.

To niepowtarzalna okazja, by poznać kabaretową twórczość wybitnych polskich Żydów, takich jak Julian Tuwim, Jerzy Jurandot czy Marian Hemar. Aktorzy jedynego w swoim rodzaju teatru na warszawskim Nowym Mieście obiecują zabrać widzów do świata, którego już nie ma.

Premiera „Szlagierów żydowskiego kabaretu” odbyła się w warszawskim Nowym Świecie Muzyki, gdzie przez wiele lat miał swoją siedzibę sławny kabaret „Dudek”. Wśród twórców programu znajdziemy samą dyrektorkę TŻ i organizatorkę festiwalu "Warszawa Singera" - niezwykle doświadczoną i cenioną aktorkę i reżyserkę Gołdę Tencer.

Artyści zaprezentują w programie ulubione przez widzów, wielokrotnie oklaskiwane hity najsłynniejszych autorów polsko-żydowskich scen. W repertuarze znajdą się więc między innymi piosenki w języku jidysz „Chiri bim, chiri bom” i „Bar mir bisti szejn” czy skecz Konrada Toma „Sęk”. Poza komedią przygotowano także wzruszającą pieśń „Majn jidisze mame” w wykonaniu wspomnianej Gołdy Tencer.

Każdy, komu drogi jest smak przedwojennego kabaretu literackiego, musi przyjąć zaproszenie (...) To wyjątkowa lekcja polsko-żydowskiej kultury, która rozbłysła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i która w tak krótkim czasie zapisała się w naszej świadomości społecznej - przekonują z powagą organizatorzy z Teatru Żydowskiego.

Wystąpią: Golda Tencer, Monika Chrzastowska, Ewa Dąbrowska, Sylwia Najah, Izabela Rzeszowska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński

Muzycy: Teresa Wrońska (instrument klawiszowy), Marek Wroński (skrzypce), Dariusz Falana (klarnet).

***

Niedzielna rewia dawnego jidyszowego kabaretu zacznie się godzinie 16. Bilety w cenie od 90 do 140 złotych dostępne w kasie Teatru Małego.

Piotr Bałtroczyk

Może Cię zainteresować:

Piotr Bałtroczyk wyjaśni w tyskim teatrze, dlaczego starość nie jest dla mięczaków

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/03/2023

Dziadek do orzechów, Royal Lviv Ballet

Może Cię zainteresować:

Wielka sztuka w Teatrze Małym. Zespół słynnego lwowskiego teatru wystawi w sobotę ,,Dziadka do orzechów"

Autor: Redakcja

16/12/2022