9-latek potrącony przez rowerzystkę. Policja szuka świadków

Policjanci z Tychów prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie zdarzeń, do których doszło na tyskich drogach. Jednym z nich jest potrącenie 9-latka przez rowerzystkę.

Tyska policja poszukuje świadków zdarzenia do jakiego doszło 4 sierpnia 2021 r. po godzinie 17:00 w Tychach na ul. Obywatelskiej w rejonie ulicy Sosnowej.

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Na przejściu dla pieszych przebiegającym przez ścieżkę rowerową kobieta w wieku około 30-40 lat, o szczupłej budowie ciała, włosach koloru blond poruszając się na rowerze doprowadziła do potrącenia 9-letniego chłopca przechodzącego przez przejście.

Osoby posiadające jakiekolwiek informacje na temat opisanego zdarzenia proszone są o kontakt telefoniczny lub osobisty z Zespołem do spraw Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Tychach, aleja Bielska 46, pokój numer 38, telefon 478551368

Pasy na ścieżce rowerowej

Policja przypomina, że przejście dla pieszych na drodze rowerowej działa w taki sam sposób jak przejście dla pieszych znajdujące się na ulicy. Przed przejściem kierujący pojazdem – rowerem lub autem – musi zachować szczególną ostrożność i kiedy do przejścia zaczyna zbliżać się pieszy, kierujący musi ustąpić mu pierwszeństwa.

Policjanci dodatkowo przypominają , że:

  • kierujący rowerem są obowiązani poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych. Rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. Tam należy zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
  • jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
  • korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
  • rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy posiadać tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi jeszcze przednie oświetlenie białe lub żółte oraz tylne czerwone. Dodatkowo każdy rowerzysta powinien posiadać odpowiedniego koloru koszulkę lub jakikolwiek element odblaskowy, który pozwoli z daleka go dostrzec.

Sam rower powinien być przygotowany do jazdy, a najważniejsze jest sprawdzenie hamulców. Musi mieć też na wyposażeniu dzwonek.

Rowerzysta powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku. Nie są one co prawda obowiązkowe, jednak dobrze, aby ludzie zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.