Wystawa facebookowej grupy "Tychy w forografii" w galerii Gemini Park. Amatorskie fotosy potrafią zachwycić

W piątek 14 kwietnia w Oknie na Kulturę - przestrzeni prowadzonej przez MCK w galerii handlowej Gemini Park - odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć sieciowej grupy fotoamatorów "Tychy w fotografii". Grupa w krótkim czasie zyskała znaczną liczbę aktywnych członków, a ich zdjęcia bywają nadzwyczaj udane.

Wystawa zatytułowana nazwą facebookowej grupy koordynowanej przez miejskie instytucje kulturalne jest efektem nieco ponad pół roku jej działalności. Wydarzenie będzie okazją na spotkanie się i wymianę doświadczeń między lokalnymi miłośnikami miejskich fotopejzaży.

Grupa w kilka miesięcy zebrała ponad 2500 osób; duża część z nich jest aktywna

Założona została z inicjatywy władz miasta zeszłego lata z myślą zarówno o fotografujących coraz doskonalszymi pod tym względem smartfonami, jak i amatorach "lustrzanki" czy zwyczajnych wielbicieli tyskich plenerów. Tyscy fotoamatorzy dopingują się nawzajem na tym półoficjalnym forum; swoje słowa uznania dorzucają też miejscy urzędnicy.

Cieszą wszystkie kadry i fakt, że wśród tyszan jest tak wielu czujnych obserwatorów naszego miasta. Mieszkańcy udowadniają, że nie ma złej pory roku czy dnia na robienie zdjęć (…) Zachęcamy do dalszego eksplorowania miasta. Wierzę, przed nami jeszcze wiele nieoczywistych kadrów - mówi wiceprezydent Maciej Gramatyka.

W tematyce zdjęć przewijają się często popularne Paprocany, Park Północny, miejska dzika przyroda czy wschody i zachody słońca. Pojawia się też sporo ujęć z dronów, dzięki którym także fotografia z lotu ptaka przestała być domeną zawodowców. Kadry członków grupy zazwyczaj powstają w czasie wolnym - czasem bardzo wcześnie rano przed pracą lub nocami; nierzadko również w złej aurze.

Planowane jest wydanie oficjalnego tyskiego kalendarza z kadrami grupy

Być może z czasem powstaną także inne publikacje; jako preludium pod koniec zeszłego roku wybrano dwanaście fotografii reprezentujących różne miesiące i autorów i opublikowano je na oficjalnych stronach Tychów w sieci. Było to podsumowanie pierwszego okresu działania inicjatywy, która nadspodziewanie szybko „załapała”. Nadchodząca wystawa jest w zamierzeniu kolejnym impulsem dla pasjonatów wspieranych przez miejskie instytucje.

Wernisaż wystawy "Tychy w fotografii” odbędzie się 18 kwietnia o godzinie 18 w Gemini Park Tychy. Każdy posiadacz konta na Facebooku może dołączyć do grupy tutaj.

Playback fm colorize photo c50f00649898aaf145c635fb45461617

Może Cię zainteresować:

Tychy na przedwojennych zdjęciach. Słynny fotograf zostawił nam piękne ujęcia Browaru Książęcego

Autor: Redakcja

31/08/2022

Kydryński foto

Może Cię zainteresować:

Marcin Kydryński importuje lizbońskie słońce do Tychów. Wystawa zdjęć "Lizbona miasto muzyki i miłości" w Tichauer Art Gallery

Autor: Jacek Gaim

03/02/2023

Tychy lata 70. XX wieku

Może Cię zainteresować:

Tychy lat 60. na kolorowych zdjęciach fotografa z USA

Autor: Redakcja

18/08/2022