Augustyn Dyrda 1926-2023. Wspomnienie o wybitnym rzeźbiarzu z Tychów

Z okazji Święta Zmarłych wspominamy wybitnych mieszkańców Tychów i okolic, którzy odeszli od nas w ciągu ostatniego roku. 3 lutego w sędziwym wieku 97 lat zmarł znakomity rzeźbiarz Augustyn Dyrda - autor wielu ikonicznych dla miasta pomników, w tym m.in. „Żyrafy”, powstańca i parkowych niedźwiadków.

Muzeum Miejskie w Tychach/Facebook
Augustyn Dyrda

Augustyn Dyrda urodził się w leśniczówce w Wyrach w burzliwych latach 20. poprzedniego wieku, a jako nastolatek chodził do pszczyńskiego gimnazjum - jednej z najstarszych szkół średnich na Śląsku. Jako osiemnastolatek został powołany do Wehrmachtu i trafił do Jugosławii, gdzie wzięli go do niewoli partyzanci Broza-Tito.

Augustyn Dyrda 1926-2023

Po wojnie uczył się malarstwa i rzeźby w pracowniach w Bielsku, a następnie zdał na krakowską ASP, gdzie jego mistrzem był Xawery Dunikowski - do lutego był ostatnim z żyjących jego uczniów. Po studiach przeniósł się w rodzinne okolice - na tyskie Paprocany, gdzie miał możliwość realizować się w swojej specjalności - dużych pomnikach.

Miał być miś, a są trzy

W przestrzeni Tychów zostawił po sobie m.in. płaskorzeźby na gmachu domu kultury na osiedlu A, rzeźbę chłopców z gęsią na wylocie ulicy Batorego, „stary” i obecny pomnik powstańca przy placu Wolności, popularne niedźwiadki w parku między osiedli B, C i E (początkowo miał być tylko jeden, jednak decydentom spodobały się wszystkie trzy zamówione wersje). Największą jego realizacją jest monumentalny Pomnik Walki i Pracy o podniosłej wymowie (jedność między rdzenną a napływową ludnością Tychów i Śląska), który mieszkańcy ochrzcili po prostu Żyrafą.

Jego liczne prace znajdują się w znakomitej większości w naszym województwie - w największej ilości w Sejmie Śląskim, Dąbrowie Górniczej, Bytomiu, Chorzowie czy parku „chorzowskim”. W Tychach schedę po nim niejako przejął Tomasz Wenklar - autor m.in. plenerowej rzeźby Ryśka Riedla.

Augustyn Dyrda

Może Cię zainteresować:

Augustyn Dyrda nie żyje. Znany tyski rzeźbiarz zmarł w wieku 96 lat. Był autorem m.in. "Żyrafy" i pomnika Powstańca Śląskiego

Autor: Redakcja

04/02/2023

Marek szczepanski

Może Cię zainteresować:

Zmarł prof. Marek Szczepański. Wielki tyszanin

Autor: Marcin Zasada

12/10/2023

Tyska "Żyrafa"

Może Cię zainteresować:

Żyrafa wkrórce odzyska dawny blask. Ikona Tychów do "odpicowania"

Autor: Arkadiusz Korejwo

23/10/2023