Żyrafa wkrórce odzyska dawny blask. Ikona Tychów do "odpicowania"

Jeszcze w tym roku nadszarpnięty zębem czasów tyski Pomnik Walki i Pracy - popularna „Żyrafa”. Monumentalny pomnik na głównym placu Parku Miejskiego - będzie poddana liftingowi, który ma oczyścić i zabezpieczyć reprezentacyjny obiekt.
Tyska "Żyrafa"

"Żyrafa” została odsłonięta w 1975 roku i stała się jedną z ikon miasta. Wielka awangardowa rzeźba autorstwa Augustyna Dyrdy powstała w ramach konkursu z okazji 30-lecia PRL i był swego rodzaju „wisienką na torcie” zamykającą etap rozbudowy części Tychów na północ od wykopu kolejowego. Oddaniu placu z pomnikiem odbyło się z niezwykłą pompą - uczestniczyło w nim około 40 tysięcy osób (połowa ówczesnej populacji miasta) i gigantyczny chór szkolny.

Remont ma planowo zakończyć są do końca tego roku.

Tyski Zakład Usług Komunalnych podpisał właśnie umowę na remont, który ma przywrócić przybrudzonemu od deszczy i obazgranemu pomnikowi na kruszejącym cokole jego dawny blask. Dolna partia zostanie pokryta specjalną powłoką antygraffiti; naprawione zostaną także elementy zbrojenia konstrukcji z objawami korozji. Beton zostanie zaimpregnowany przed wodą, a powierzchnia elementów z brązu - grupa rzeźbiarską nad nogami i wieńczący pomnik orzeł - powłoką antykorozyjną i żywią.

Rock na Plaży 2023

Może Cię zainteresować:

Rock na Plaży pod Żyrafą 2023 - kogo usłyszymy w sobotę 2.09 w Tychach?

Autor: Arkadiusz Korejwo

01/09/2023

Aukso 25 lecie 3

Może Cię zainteresować:

25 lat AUKSO. Jubileuszowy koncert pełen gwiazd 24 czerwca pod tyską Żyrafą

Autor: Arkadiusz Korejwo

21/06/2023

Święto policji 2023 tychy

Może Cię zainteresować:

Tychy: Święto Policji województwa śląskiego w piątek 14 lipca pod "Żyrafą"

Autor: Arkadiusz Korejwo

11/07/2023