25 lat AUKSO. Jubileuszowy koncert pełen gwiazd 24 czerwca pod tyską Żyrafą

To będzie zapewne muzyczne wydarzenie tego roku w Tychach. Z okazji ćwierćwiecza istnienia będącej wizytówką miasta orkiestry kameralnej AUKSO na placu pod Żyrafą w eklektycznym programie wystąpią z nią liczni przyjaciele i współpracownicy - m.in. Grzegorz Turnau, Kasia Moś, Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski i Sebastian Riedel.

MCK Tychy
Aukso 25 lecie 3

Kameraliści dyrygowani od początku istnienia przez Marka Mosia poza wybitnymi osiągnięciami na kanwie muzyki poważnej znani są z przełamujących bariery środowisk i gatunków kolaboracji z twórcami ambitnej muzyki rozrywkowej - i to z nimi właśnie zespół AUKSO wykona jubileuszowy, plenerowy koncert na 25-lecie działalności.

Historia zespołu zaczyna się w połowie lat 90., kiedy to skrzypek i dyrygent Marek Moś, założyciel Kwartetu Śląskiego, zaczął wdrażać w życie pomysł założenia orkiestry z udziałem wybitnych studentów katowickiej Akademii Muzycznej. Koncert muzyków późniejszego AUKSO zauważyła prof. Alina Gruszka opiekująca się Śląską Jesienią Gitarową w Tychach.

Tym sposobem doszło niebawem do spotkania władz miasta z dyrektorem nowej orkiestry szukającej dla siebie mecenatu. Kontrakt na koncerty zmienił się z czasem w umowę, a w 2016 zespół stał się formalnie instytucją miejskiego samorządu. Pierwszymi członkami zespołu zostali młodzi muzycy, z których nikt nie był mieszkańcem Tychów - dziś żyje tu większość jej składu.

Władze miasta chwalą się „nadworną” orkiestrą przy każdej możliwej okazji - i nic dziwnego.

Stosunkowo niewielka górnośląska miejscowość kojarzone raczej z przemysłem czy jako "miasto-sypialnia" zabłysnęło bowiem dzięki niej na kulturalnych salonach całej Europy. Przez 25 lat podejmowali współpracę z artystami folkowymi z Polski i świata, Wojciechem Kilarem i raperami; nagrywali ścieżki dźwiękowe do filmów i gier komputerowych; stworzyli cykle skierowane do dzieci i nagrali trzy operowe albumy na podstawie powieści Szczepana Twardocha.

Ich koncertowy dom - audytorium w tyskiej Mediatece - miał w tym roku honor gościć galę muzyki poważnej połączoną z wręczeniem Fryderyków w odpowiednich kategoriach. Występowali na festiwalach jazzowych, chopinowskich i muzyki sakralnej, a od kilku lat mają też własny festiwal - Auksodrone.

Uczciwość w codziennym wykonywaniu swoich obowiązków jest tutaj kluczowym słowem. To według mnie istota sukcesu. I co jest nie mniej ważne – sukcesu nie należy długo rozpamiętywać, bo każdy kolejny dzień jest ważniejszy od poprzedniego i trzeba mu sprostać. Szczęściem człowieka jest realizacja wyzwań, a nie zajmowanie się swoimi sukcesami - mówi w odniesieniu do osiągnięć swojego projektu maestro Marek Moś.

Kameraliści i ich goście wystąpią wspólnie na placu pod Żyrafą o 20:30, a poprzedzą ich w programie pod hasłem „AUKSO i przyjaciele” występy Kasi Moś (g. 17) i Sebastiana Riedla (g. 18:30) wraz z zespołami.

Żyrafa tychy noc

Może Cię zainteresować:

Tychy: finałowy koncert konkursu nowofalowych brzmień w piątek pod Żyrafą

Autor: Arkadiusz Korejwo

21/06/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023

Fryderyki

Może Cię zainteresować:

Sensacja! Fryderyki 2023 będą rozdane w Tychach. Na gali wystąpią tuzy muzyki poważnej

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/04/2023