AUKSODRONE 2023: trzy dni oszałamiającej muzyki. Elektronika razy jazz razy klasyka

W weekend 6-8 października tyska orkiestra kameralna AUKSO zaprasza na kolejną odsłonę firmowanego przez siebie festiwalu łączącego sceny muzyki klasycznej, jazzowej i elektronicznej w nowatorskie sposoby. Przedstawiamy program tegorocznej edycji AUKSODRONE.
UM Tychy
AUKSO
Podczas tegorocznej edycji festiwalu AUKSODRONE wystąpi jak zwykle czołówka krajowej sceny pogranicza akustyczno-elektronicznego - wśród nich m.in, Zygmunt Krauze, Marek Pospieszalski, czy Aleksander Nowak. W trakcie trzech wieczorów w tyskiej Mediatece muzycy podejmą się dekonstrukcji kanonu polskiej muzyki XX wieku.
Jak najlepiej wyrazić szacunek wobec dziedzictwa kulturowego? Schować w gablocie, oprawić w złotą ramę, nie dotykać? Czy może wręcz przeciwnie – wciągać w prawdziwe życie, sprawdzać, używać, kontestować? - pytają retorycznie organizatorzy.

Marek Pospieszalski Octet w cyklu JAZZ+ zagra w tym roku dwa koncerty, oparte na albumach „Polish Composers of the 20th Century” i „No Other End of the World Will There Be”. Muzykę fortepianową - solowo, kameralnie i orkiestralne - reprezentować będzie obchodzący 85 urodziny kompozytor Zygmunt Krauze.

Trzy koncerty zatytułowane Ad Libitum zostały skomponowane specjalnie z myślą o festiwalu - swoje nowe utwory w kolaboracji z AUKSO zaprezentują w dnim dzień po dniu klarnecista Pawła Szamburskiego, perkusista Miłosz Pękala („Muzyce na smyczki, perkusję i urządzenia elektroniczne”) i flecista-eksperymentator Dominik Strycharski (elektroniczno-dęto-smyczkowe „The Frame”).

Nie zabraknie też opery - w jej świecie publiczność zanurzy częsty kolaborator tyskich kameralistów Aleksander Nowak (z którą zdobywał i był nominowany do Fryderyków za sztuki na podstawie powieści Szczepana Twardocha z cyklu Tryptyk śląski). Jego najnowsza kompozycja to kolejna wariacja na temat współczesnej polskiej literatury „wodewil żałobny” w oparciu o „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy.

We foyer rozgości się natomiast duet DJ-ski HCH, czyli dziennikarze muzyczni Jacek Hawryluk (PR Program Drugi) i Bartek Chaciński (POLITYKA) - jak czytamy, „nie zawsze zapraszają do tańca, za to perfekcyjnie, choć czasem przewrotnie wprowadzają publiczność w nastrój koncertów”.

Program festiwalu AUKSODRONE 2023

6 października

  • 19:30 Ad Libitum / AUKSO x Paweł Szamburski

  • 21:15 Jazz + / AUKSO x Marek Pospieszalski Octet

7 października

  • 17.30 Krauze 85 / AUKSO x Zygmunt Krauze

  • 19:30 Ad Libitum / AUKSO x Miłosz Pękala
  • 21:15 Opera / Alek Nowak x Marcin Wicha: Rzeczy

8 października

  • 19:30 Ad Libitum / AUKSO x Dominik Strycharski

  • 21:15 Jazz+ / AUKSO x Marek Pospieszalski Octet

Wstęp do foyer Mediateki, w którym odbywać się będą spotkania i DJ-sety jest bezpłatny. Bilety w cenie 49 zł (za dzień) i 99 zł (karnet trzydniowy) są dostępne do nabycia przez stronę ticketmaster.pl oraz w Mediatece na godzinę przed koncertem. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu AUKSODRONE.

Joanna "Asi Mina" Bronisławska

Może Cię zainteresować:

Nowy sezon AUKSO4Kids: zabawa i warsztaty z emisji głosu i dykcji

Autor: Arkadiusz Korejwo

29/09/2023

Zajęcia aerobiku z MOSiR Tychy

Może Cię zainteresować:

Darmowa joga I fitness z tyskiego BO także w chłodne miesiące

Autor: Arkadiusz Korejwo

02/10/2023