Bezczelność e-oszustów nie zna granic. E-maile informujące o "zarzutach" z podpisem komendanta głównego

Policyjne Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłane są maile podpisane jako komendant główny Policji oraz wykorzystujące wizerunek CBZC.

Pixabay
cyberprzestępczość phishing

Cyberprzestępczość to problem o skali globalnej - dzięki rozproszeniu przekazu informacji i anonimowości oszuści i wyłudzacze mogą osiągać niesłychane sukcesy.

W ostatnim czasie w naszym regionie dwóch mężczyzn padło (niezależnie od siebie) ofiarą podstępu, w którym oszuści wcielają się z wielką dbałością o szczegóły w bankową infolinię; para z Tychów usłyszała ponad sto zarzutów za fałszywy e-handel, a starszą kobietę spod Pszczyny ograbiono klasyczną już metodą "na policjanta" z - bagatela - ćwierć miliona złotych.

Szerzący się obecnie najnowszy "patent" na szwindel na odległość przechodzi wszelkie pojęcie.

Z treści przesyłanych wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku.

Potencjalna ofiara jest instruowana, by pobrać i otworzyć na swoim urządzeniu fałszywe pismo - może ono zawierać skrypt instalujący oprogramowanie szpiegowskie. W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują się jako Komendant CBZC - Adam Cieślak.

W wyjątkowo bezczelnej wersji złodzieje straszą zarzutami o charakterze seksualnym

W zdumiewająco zuchwałej, zakrawającej na chory żart wersji kanciarze wysyłają maila z załącznikiem rozpoznawanym jako dokument PDF, podszywając się pod komendanta głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka. Mało tego - z treści wiadomości wynika, że wobec odbiorcy prowadzone jest postępowanie dotyczące przestępstw z kategorii wolności seksualnej i obyczajności. Przestępcy zalecają kontakt mailowy w tej sprawie i...ostrzegają przed skierowaniem sprawy do prokuratora.

Nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to Policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną - pouczają funkcjonariusze.

Incydenty tego rodzaju (tzw. phishing - łowienie danych za pomocą mistyfikacji) w razie wystąpienia warto zgłaszać specjalnemu zespołowi reagowania na cyberzagrożenia działającego w ramach polskiej sieci naukowej NASK pod tym adresem.

Cyberprzestępczość

Może Cię zainteresować:

Aktualna "moda" w wyłudzeniach on-line: telefony "z banku" do młodszych osób i całkiem nowa metoda oszustwa

Autor: Redakcja

02/02/2023

Gotówka policja

Może Cię zainteresować:

Ćwierć miliona złotych trafiło od 70-latki do oszustów. Rekordowy łup metodą "na policjanta"?

Autor: Redakcja

15/02/2023