Ćwierć miliona złotych trafiło od 70-latki do oszustów. Rekordowy łup metodą "na policjanta"?

To może być rekordowy szwindel tego typu w naszej części aglomeracji. Kobieta z okolic Pszczyny padła ofiarą oszustwa telefonicznego słynną metodą "na policjanta", tracąc niebagatelne oszczędności - 250 tysięcy złotych.

Policja.pl
Gotówka policja

Niedawno informowaliśmy o serii wyrafinowanych oszustw telefoniczno-internetowych, w których łupem padły w naszym regionie (Tychy i Orzesze) wysokie pięciocyfrowe sumy. Przestępcy podszywając się pod bankowe call center musieli się mocno postarać, by brzmieć wiarygodnie i skłonić rezolutne ofiary do pobrania szpiegującej aplikacji.

Więcej: Aktualna "moda" w wyłudzeniach on-line: telefony "z banku" do młodszych osób i całkiem nowa metoda oszustwa

Pszczyńska komenda donosi, że ostatnio w ich powiecie oszuści podający się za policjantów przejęli konta bankowe 70-letniej kobiety. Z pomocą jednego z wariantów tego prostszego podstępu udało im się zdobyć wielki łup - blisko ćwierć miliona złotych.

Uwiarygodnił ich telefon na 997

Do kobiety, mieszkanki powiatu pszczyńskiego, zadzwonił oszust, stosując znaną metodę "na policjanta". Przekonywał, by udzieliła mu dostępu do konta, by "policja" mogła je zabezpieczyć przed rzekomo wykrytą próbą przejęcia.

Żeby stać się bardziej wiarygodnym, polecił kobiecie by nie rozłączając się z nim wybrała numer 997. W ten sposób miała połączyć się z "oficerem dyżurnym policji", który to z kolei potwierdził, że rozmawia z prawdziwym policjantem.

To utwierdziło kobietę w przekonaniu o powadze sytuacji - udostępniła swoje dane do kilku kont w banku. Cały podstęp trwał z przerwami około czterech godzin; przestępcy wykorzystywali różne techniki manipulacji i uwiarygodniania się.

Policja przypomina: funkcjonariusze policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie i NIGDY też nie proszą o przekazanie telefonicznie swoich danych osobowych, lub danych do kont w bankach - przypomina Komenda Powiatowa Policji w Pszczynie.
Tychy garaże 1

Może Cię zainteresować:

Ceny garażów w Tychach zakrawają już o patologię. Nieruchomościowa "bańka" rośnie nie tylko w mieszkaniach

Autor: Redakcja

10/02/2023

Money gf63bcb22a 1920

Może Cię zainteresować:

Para oszustów z Tychów i Katowic naciągnęła 116 osób na telefony komórkowe, których nie miała zamiaru wysyłać

Autor: Katarzyna Pachelska

08/02/2023

Policja kontrola drogowa

Może Cię zainteresować:

Pijany jak bela jechał ulicami Tychów. W samochodzie miał broń i amunicję, a w domu - jeszcze więcej amunicji

Autor: Redakcja

15/02/2023