Bieruński budżet obywatelski - ruszył nabór wniosków na 2024 rok

Mieszkańcy powiatowego Bierunia mogą już składać swoje propozycje na rozdysponowanie pieniędzy z miejskiego budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Magistrat niewielkiego miasta ze sporymi ambicjami tłumaczy, jakie projekty i w jaki sposób będą przyjmowane.

20-tysięczny Bieruń - miejscowość z wielowiekową historią, włączona w okresie PRL sztucznie w granice Tychów - rozwija się w ostatnich latach coraz prężniej. Przebudowa okolic rynku, ambitne plany budowy ośrodka wypoczynkowego w okolicy grobli i programy zazieleniania miasta to przykłady na to, że powiatowe miasteczka nie muszą być skazane na inercję. Teraz ratusz ogłosił kolejną edycję budżetu partycypacyjnego.

W tegorocznym bieruńskim budżecie obywatelskim przeznaczono kwotę 650 tysięcy złotych.

Środki te zostały podzielone na dwa rodzaje projektów - ogólnomiejskie, na które przeznaczona jest kwota 250 000 zł i których wartość musi wynosić od 80 do 250 tysięcy złotyvch, oraz projekty małe (okręgowe) z przeznaczoną kwotą 400 tys. zł, których wartość nie może przekraczać 80 tys. zł.

Mieszkańcy sąsiednich Tychów chętnie wykorzystują tę możliwość, organizując z miejskiej kasy wydarzenia, pożyteczne akcje i wskazując problemy, które samorząd mógłby w innym wypadku przeoczyć. Zasada jest prosta i wszędzie podobna - mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań, które są następnie analizowane pod kątem możliwości realizacji. Projekty, które przeszły weryfikację, są poddawane powszechnemu i bezpośredniemu głosowaniu. Te, które zdobędą najwięcej głosów i nie przekroczą puli środków, są realizowane.

- Mogą to być projekty związane z infrastrukturą miejską, jak remonty chodników czy budowa nowych placów zabaw. Mogą to być również projekty społeczne, jak organizacja warsztatów dla młodzieży czy wydarzeń kulturalnych. Najważniejsze jest, aby propozycje odpowiadały na rzeczywiste potrzeby mieszkańców i przyczyniały się do rozwoju miasta - mówi Agnieszka Kijas, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego.

Wniosek można złożyć za pomocą formularza na stronie bierun.budzet-obywatelski.org lub w formie papierowej w kancelarii Urzędu Miejskiego. Przyjmowanie wniosków potrwa do 20 sierpnia. Więcej informacji na ww. stronie.

Bieruń grobla 6

Może Cię zainteresować:

Konkurencja dla Paprocan powstanie w Bieruniu między zabytkową groblą a drogą na Tychy i Oświęcim

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/03/2023

Bieruń straż pożarna wizualizacja 4

Może Cię zainteresować:

Bieruń będzie miał własną jednostkę PSP. Wkrótce ruszą prace, pokazano wizualizacje

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/03/2023

Sanktuarium świętego Walentego w Bieruniu

Może Cię zainteresować:

Walencinek w Bieruniu - sanktuarium św. Walentego o niesamowitej historii i tradycjach

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/02/2023