Brama Słońca jako szczęśliwa siódemka. Na nowej sportowej talii kart do skata

Zadziwiająca konstrukcja mieszkalna w Tychach dzoczekała się równie nietypowego uwiecznienia. Polski Związek Skata umieścił ikoniczną tyską bryłę na jednej z kart swojej oficjalnej turniejowej talii. Obok Tychów będą na niej same śląskie miasta - z jednym wyjątkiem.

Talia do skata - „śląskiego brydża” - składa się z 32 kart od siódemek do asów. Mieszkańcy Górnego Śląska w średnim i starszym wieku pamiętają zapewne talie, na których widniały kunsztownie malowane sylwetki miast - jest to jeden z tradycyjnych sposobów ich ozdabiania, do której nawiązuje nowy deseń. Postmodernistyczna Bramę Słońca podpisana „TYCHY” widnieje na siódemce karo (w skatowym żargonie - siódemce dzwonek) najnowszej talii.

To pierwsza zmiana talii turniejowej od 1956 roku.

Oprócz Tychów na nowych kartach znalazły się charakterystyczne miejsca z Katowic, Lędzin, Chorzowa, Pszczyny, Opola, Złotowa, Rybnika, Miasteczka Śląskiego, Lysek, Żor, Zabrza, Gierałtowic i Słupska.

Skat to gra z tradycją sięgającą dwieście lat wstecz - za jej ojczyznę uchodzi miasto Altenburg w środkowych Niemczech. Ulubiony przez górników „szmat” poza Śląskiem skat zadomowił się także na Kaszubach - stąd obecność Słupska wśród wybranych miast. Rozgrywkę charakteryzuje szybkość (mimo skomplikowanych zasad) i nietypowe starszeństwo kart. Dobry gracz nie obejdzie się bez pewnych zdolności matematycznych i sprawnej pamięci.

Tyska filia związku skata sportowego zrzesza sześć klubów; ostatni (dwudziesty) turniej o puchar miasta odbył się w październiku, gdzie nowe karty miały też swoją „prapremierę”. Prezentowano je także na turniejach w Zabrzu i Złotówie.

Do oficjalnego użytku nowe karty PZSkat wejdą w styczniu nadchodzącego roku.

Josef Wagner Höhenberg partia skata

Może Cię zainteresować:

Szkaciorze wszystkich krajów, łączcie się! W 2024 roku Katowice będą gospodarzem Mistrzostw Świata w skacie

Autor: Patryk Osadnik

28/06/2023

Brama Słońca – postmodernistyczna ikona Tychów

Może Cię zainteresować:

Takiej bramy nie ma żadne inne miasto. To Brama Słońca - postmodernistyczna ikona Tychów

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2024

Tychy wyjątkowe śląskie miasto 12

Może Cię zainteresować:

Muzealny spacer po Tychach śladem architektury lat 80. i 90.

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/06/2023