Muzealny spacer po Tychach śladem architektury lat 80. i 90.

W sobotę (24 czerwca) tyscy muzealnicy organizują spacer śladem tyskiej architektury przełomu XX I XXI wieku. Spacer pod hasłem „Postmodernizm i nie tylko” wyruszy o 11 spod Bramy Słońca. Uczestników czeka dawka wiedzy na temat architektury niedawno minionej epoki.

Tymoteusz Staniek
Tychy wyjątkowe śląskie miasto 12


Często można spotkać się z opiniami, że architektura lat 80. i szczególnie ta z okresu przemian ustrojowych jest nieciekawa, chaotyczna albo przekombinowana. Pośród różnego rodzaju „potworków” okresu twórczych poszukiwań architektów, rozluźnionych regulacji i ambicji zleceniodawców znaleźć można też bardzo interesujące budynki - ich przykłady można znaleźć również w Tychach, z ikoniczną Bramą Słońca i przykładami oryginalnych nowoczesnych kościołów na czele.

Pomniki niedawnych czasów

Podczas organizowanego przez Muzeum Miejskie spaceru szlakiem tyskiego postmodernizmu chętni przyjrzą się wybranym obiektom, a prowadzący go Mateusz Miłoń omówi także niezrealizowane pomysły z tego okresu. Na trasie spaceru znajdą się m.in.: Brama Słońca, CH Skałka, budynek banku PKO BP, zespół mieszkaniowy „Wawel” na pograniczu osiedli N i O, budynek Mediateki i hali sportowej oraz kościół pw. bł. Karoliny.

Oprowadzanie wyruszy spod Bramy Słońca. Chętni są proszeni o zapisanie się telefoniczne (887 450 212, także SMSem) lub mailowo (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Dzien taty tychy 2923

Może Cię zainteresować:

Rodzinne atrakcje na weekend 23-25 czerwca w Tychach i okolicach

Autor: Arkadiusz Korejwo

22/06/2023

Aukso 25 lecie 3

Może Cię zainteresować:

25 lat AUKSO. Jubileuszowy koncert pełen gwiazd 24 czerwca pod tyską Żyrafą

Autor: Arkadiusz Korejwo

21/06/2023

Balony pszczyna

Może Cię zainteresować:

Wielkie balony przepłyną nad Tychami i Pszczyną w wyścigach 23-24 czerwca

Autor: Arkadiusz Korejwo

20/06/2023