Wielkie balony przepłyną nad Tychami i Pszczyną w wyścigach 23-24 czerwca

23 i 24 czerwca po raz trzeci nad górnośląskim niebem zaroi się od ścigających się balonów. Pod patronatem marszałka województwa śląskiego dwadzieścia drużyn zmierzy się w konkursie pod hasłem „In The Silesian Sky”, czemu towarzyszyć będą nietuzinkowe atrakcje.

UM Pszczyna
Balony pszczyna

Wyścigi rozpoczną się w piątek na placu pod „Żyrafą” w Tychach, gdzie pierwsi piloci wniosą się już około piątej nad ranem - to właśnie o bladym świcie i późnym popołudniem warunki pogodowe najczęściej sprzyjają pilotowaniu (wiatr nie wieje silniej niż 2-3 metry na sekundę). Drugiego dnia - również o świcie - korowód balonów wyruszy z parku pałacowego oraz rynku w Pszczynie.

Wyścigi, koncerty i nocne gale

Drugi i czwarty (ostatni) lot wystartują pod wieczór - według planu, który może ulec zmianie pod wpływem pogody, w piątek w Tychach o 18:30, a w sobotę w Pszczynie p 19:30. Piątkowy wieczór pod Żyrafą ożywi także koncert finałowy przeglądu nowych tyskich zespołów rockowych „Nowa Fala Tyskich Brzmień” z udziałem gości specjalnych - Wojciecha Waglewskiego oraz Kasai.

Muzyczne show zaplanowano również w sobotę w Pszczynie - pojawi się tam dziesięciometrowej średnicy szamański bęben, a gwiazdą wieczoru będzie Czesław „Czesław Śpiewa” Mozil. Obydwa dni zakończą nocne pokazy balonów (w Tychach od 22, w Pszczynie od 21:30) - podświetlone ogniem palników zamienią się wtedy w soektakularne lampiony-giganty.

Jak się steruje balonem?

Przy sterowaniu kolosem na ogrzane powietrze liczy się znajomość geografii - meteorologia i topografia terenu są kluczowe. Wprawa przychodzi oczywiście z doświadczeniem - wraz z nim pilot coraz sprawniej dozuje i upuszcza gorące powietrze z czaszy, podnosząc go i opuszczając, co jest odpowiednikiem rozkładania i składania żagli na łodzi - reszta zależy od wiatru.

W ramach rywalizacji zawodnicy będą musieli przebyć wyznaczony dystans nie tylko jak najszybciej, ale też wykazać się zręcznością. Na końcu trasy na ziemi zostanie wyznaczony znak, a zadaniem zawodników będzie zrzucenie specjalnego markera (ciężarku ze wstążką) najbliżej tego punktu.


Ewentualne zmiany i szczegółowe informacje dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jak Gorol z Hanysem czyli o różnicach z szacunkiem

Może Cię zainteresować:

Jak Gorol z Hanysem. Dziś już bez obrzucania się kamieniami

Autor: Redakcja

20/06/2023

Tychy wiki 2

Może Cię zainteresować:

Quiz dla znawców Tychów. Tylko dla orłów!

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/06/2023

Przystań Księżnej Daisy Pszczyna łodki

Może Cię zainteresować:

Łódki w Przystani Księżnej Daisy: nowa atrakcja parku pałacowego w Pszczynie

Autor: Arkadiusz Korejwo

18/05/2023