Ciało-umysł-sztuka. Otwarta konferencja w Tichauerze

W dniach 15-17 marca na teranach dawnego Browaru Obywatelskiego odbywać się będzie konferencja psychologiczna poświęcona relacjom umysł-ciało poruszająca też wątki wpływu sztuki na ludzki dobrostan. Mile widziani są nie tylko lekarze i specjaliści, ale też wszyscy zainteresowani tematyką.

Tichauer w Tychach
W nadchodzący weekend w przestrzeniach Galerii Tichauer (Browarowa 21, Tychy) zbiorą się badacze poświęceni zjawiskom psychologicznym na pograniczu pracy z ciałem, twórczości artystycznej, psychiatrii i psychoanalizy - tytułowa „Tkliwa relacja z ciałem”.

Piątek, 15 marca

Wydarzenie rozpocznie się w piątek o 14 warsztatami teatralno-psychologicznymi „Sztukateria – drama i dress”. Zajęcia podzielone na (do piętnastu osób) potrwają do godziny 19, a poprowadzi je aktorka Joanna Kasperek i terapeeutka Justyna Rutkowska.

Sobota, 16 marca

Następnego dnia odbędą się związane z zaplanowanym na ten sam dzień wernisażem wystawy obrazów Krzysztofa i Michała Powałków w Tichauer Art warsztaty poświęcone psychorealizmowi. Między 16:30 a 17:45 do dyspozycji uczestników będzie kierowniczka galerii Dagmara Giej-Rusnak oraz Justyna Rutkowska, dyrektorka organizującej konferencję tyskiego instytutu Verso.

O 18 zaprezentowane zostaną fotografie zgromadzone przez Verso w ramach wystawy „Powidoki tkliwości i cielesności”. Organizatorzy mówią o „spotkaniu z fantazją, słowem i obrazem”.

Uzupełnieniem zdjęć będzie rozmowa dyrektor Rutkowskiej, filozofa prof. dr hab. Pawła Dybla i terapeutki Kingi Kocjan. O 19:30 rozpocznie się natomiast godzinny koncert gongów i mis tybetańskich w wykonaniu Leszka Angulskiego.

Niedziela, 17 marca

Trzeci dzień konferencji będzie bardzo urozmaicony i rozpocznie się już o 9 rano. W panelach pt. „Powidoki tkliwości”, „Nieświadome fantazje”, „Wyrazy płynące z ciała” oraz „Fenomen ciała kobiety/lalki w twórczości Hansa Bellmera. Próba psychoanalizy” prowadzone wedle kolejności przez Justynę Rutkowską, dr med. Gustawa Sikorę, Kingę Kocjan i profesora Dybla.

Uczestnicy poświęcą się też między 11:30 a 13 terapeutycznej superwizji (w grupach po 15 osób) z dr Sikorą, po której wszyscy zaproszeni zostaną na wegetariański obiad. O godzinie 15:30 przez godzinę goście będą mieli okazję przedyskutować wnioski wyniesione z wydarzenia z prowadzącymi.

Sobotnia część konferencji jest otwarta, na pozostałe wydarzenia należy zapisać się pod tym linkiem .

Organizatorem jest Instytut Psychoterapii i Zdrowia Verso z Tychów. (link do wydarzenia na Facebooku

).
Peter Gric - Netzwerk 4

Może Cię zainteresować:

Tichauer Art prezentuje fantazje Petera Grica. Nowa wystawa

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/03/2024

Śląska Jesień Gitarowa 2022 - finał

Może Cię zainteresować:

Śląska Jesień Gitarowa ze wsparciem ministerstwa kultury

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/03/2024

"Pies, który jeździł koleją" - plakat

Może Cię zainteresować:

Na serio i nowocześnie. „Pies, który jeździł koleją” Teatru Małego w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/03/2024