Co dalej z przebudową ulicy Grota-Roweckiego w Tychach? Ma być przyjazna dla mieszkańców

Minął ponad rok, od kiedy tyski urząd poinformował o planach związanych z przebudową ulicy Grota-Roweckiego. Dzisiaj wiadomo, że w planie jest budowa dwóch rond. Prace ruszą jeszcze w tym roku?

W maju 2021 roku miasto Tychy przedstawiło wstępną koncepcję przebudowy ulicy Grota-Roweckiego. Tyska ulica dzięki „metamorfozie” ma stać się przyjazną przestrzenią dla mieszkańców. – Spacer ul. Grota-Roweckiego w cieniu drzew, bezpieczny przejazd rowerem czy towarzyska rozmowa przy kawie wśród zieleni. Dziś wydaje się to niemożliwe, bowiem ulica ta zdominowana jest przez samochody. Niebawem to się zmieni – informował w maju 2021 roku Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach. Dzisiaj więcej wiadomo na temat budowy „nowego centrum Tychów”, niż na temat obiecywanej „metamorfozy” miejskiej ulicy.

Centrum spotkań mieszkańców

- Dziś ulica Grota-Roweckiego służy głównie samochodom, a przejście przez drogę jest dużym wyzwaniem zwłaszcza dla osób starszych. Chcemy nadać temu miejscu nowy charakter, tak by stało się naturalnym centrum miasta oraz miejscem spotkań mieszkańców – mówiła Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. Trudno nie odnieść wrażenia, że ulica Grota-Roweckiego wraz z obiecywanym „nowym centrum Tychów” ma stanowić miejsce, w którym w przyszłości miasto będzie starało się stworzyć kompleksowe centrum na miarę innych miast. Jednak z założenia Tychy miały być podzielone na osiedla, które posiadają swoje własne „centra” w postaci rynków. Umożliwiało to integrację mieszkańców osiedli. Wprowadzanie w życie idei utworzenia centrum w mieście, które nigdy go nie miało jest odważne, jednak pojawia się pytanie, co Tychy mają, lub będą miały do zaoferowania, żeby przyciągnąć mieszkańców i najemców właśnie w te miejsca?

- Wzrastający ruch samochodowy negatywnie odbija się na jakości życia w mieście. Zdominowane przez samochody ulice stają źródłem uciążliwości, takich jak hałas czy zanieczyszczone powietrze, a przy tym utrudniają mieszkańcom realizację typowych miejskich aktywności: spontanicznej interakcji społecznej, rozmowy, wypicia filiżanki kawy, czy zwyczajnego spaceru lub odpoczynku. Staramy się przeciwdziałać tym negatywnym trendom tworząc przestrzeń miejską dla ludzi – mówił w 2021 roku Michał Lorbiecki, tyski Oficer Pieszy.

Co dalej z przebudową?

Tychy nie rezygnują z planu przebudowy Grota-Roweckiego. W poniedziałek, 25 lipca 2022 r., otwarto dla ruchu samochodowego wiadukt na ulicy Grota-Roweckiego, ale całkiem możliwe, że już niedługo na wspomnianej ulicy znowu wystąpią utrudnienia. – Jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawców i chcielibyśmy już w tym roku rozpocząć prace – mówi Igor Śmietański Zastępca Prezydenta ds. Gospodarki Przestrzennej.

Zapytaliśmy też Michała Lorbieckiego, na jakim etapie są prace związane z przebudową tyskiej ulicy. – Obecnie jesteśmy na etapie przetargu na projekt, na podstawie, którego będzie można wydać pozwolenie na przebudowę ulicy. Natomiast wiem, że prace były spowolnione ze względu na ITS i przebudowę wiaduktu – mówi tyski Oficer Pieszy.

Na opracowanie projektu w budżecie miasta zabezpieczono środki w wysokości około 200 tys. złotych.

ul. Grota Roweckiego

Może Cię zainteresować:

Przebudowa ulicy Grota-Roweckiego w Tychach. W planie dwa nowe ronda

Autor: Tomasz Stankiewicz

28/05/2021

Nowe centrum Tychów

Może Cię zainteresować:

Tychy w końcu będą miały centrum. Miasto przedstawiło wizualizacje

Autor: Tomasz Stankiewicz

15/06/2022