Długo oczekiwane zmiany na linii kolejowej Tychy-Katowice: rusza przetarg

PKP PLK ogłosiło przetarg na rozbudowę linii kolejowej Katowice Piotrowice – Tychy, części kluczowego szlaku E65. Projekt jest częścią dużego projektu rozwoju kolei w województwie, który pozwoli na budowę kolei aglomeracyjnej z prawdziwego zdarzenia.

Katarzyna Pachelska
Koleje Śląskie Katowice1

Odcinek jest częścią priorytetowej inwestycji, która ma znacznie usprawnić podróże koleją na trasie Sosnowiec-Katowice-Tychy-granica z Czechami. Przejazdy mają odbywać się płynniej, a ich czasy znacząco się skrócić.

Zmiany polegają na modernizacji istniejących i budowie nowych torowisk zwiększających przepustowość na tym zatłoczonym wszelkiego rodzaju składami odcinku. Ruch dalekobieżny i lokalny mają być rozdzielone na osobne tory.

Prace projektowe planowane są w latach 2024–2027. Prace budowlane w optymistycznym wariancie (przy odpowiednim finansowaniu) mogłyby się toczyć w latach 2028-2031.

Nowe przystanki na trasie Tychy-Katowice

Odnowione i przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych mają zostać także równie wysłużona stacja Katowice Piotrowice i przystanek Katowice Podlesie. Nowością będą przystanki Tychy Mąkołowiec oraz na wysokości osiedli Bażantowo i Zaopusta w Katowicach.

Koniec średniowiecza na tyskim dworcu

Podróżujących do i z Tychów z pewnością ucieszy zapowiedź przebudowy zdezelowanego, pamiętającego lata 50. tunelu na dworcu w Tychach. Obiekt będący fatalną wizytówką miasta i kontrastujący ze schludnym (dzięki wydzierżawieniu go od PKP PLK przez władze miasta) dworcem ma wreszcie zostać zmodernizowany (w tym wyposażony w brakujące windy) w ramach przebudowy całej stacji - remontowane będą też wysłużone perony.

Odcinek linii kolejowej Katowice Piotrowice–Tychy jest częścią linii Będzin–Zebrzydowice (E65), której przebudowa już trwa. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe realizuje prace na odcinkach Będzin - Katowice Szopienice Południowe oraz Tychy - Goczałkowice. Dla odcinków od Szopienic do Piotrowic i Zabrzegu (powiat bielski) do granicznej stacji w Zebrzydowicach trwają rozpisane przetargi.

Tychy Śródmieście - ulica Dąbrowskiego

Może Cię zainteresować:

UM przyjmuje uwagi do planu zagospodarowania okolic dawnej stacji Tychy Miasto

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/01/2024

Koleje Śląskie Impuls

Może Cię zainteresować:

Ruszają pociągi do Pyrzowic. W życie wchodzi nowy rozkład jazdy kolei. Co w nim znajdziemy?

Autor: Michał Wroński

08/12/2023

Stacja Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Będzie przebudowa wiaduktu na ul. Wiosny Ludów w Katowicach Szopienicach. Zakaz ruchu dla samochodów i pieszych

Autor: Michał Wroński

12/01/2024