Dzień Edukacji Narodowej w Tychach. Nauczyciele nagrodzeni. Czy znasz któregoś z nich?

Popularny ,,Dzień Nauczyciela" uświetniła w środę 12 października gala w Mediatece przy ulicy Piłsudskiego. 55 nauczycieli i dyrektorów tyskich publicznych szkół, przedszkoli i innych placówek oświatowych otrzymało nagrody od prezydenta miasta Andrzeja Dziuby. Wręczono także listy gratulacyjne dla laureatów nagród ministerialnych. Odbyły się również występy uczniów. Zobacz w galerii, czy poznajesz kogoś.

W dniu 12 października - tak by nie kolidowała z obchodami w szkołach - odbyła się w sali koncertowej tyskiej Mediateki uroczystość związana z przypadającym na piątek Dniem Edukacji Narodowej. To święto wszystkich pracowników edukacji, potocznie zwane Dniem Nauczyciela, zostało ustanowione w Polsce w 1957 roku m.in. dla upamiętnienia Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego organu rządowego w historii Europy zajmującego się oświatą, powstałego u schyłku I Rzeczypospolitej.

Rok pełen wyzwań w oświacie

Anita Iskierka, dyrektor III LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Tychach mówiła o tym, jak ważne było i jest wsparcie władz miasta i katowickiego kuratorium w przygotowaniu szkół na przybycie dużej liczby uczniów-uchodźców. Prezydent Tychów mówił do obecnych na sali przedstawicieli tyskiej oświaty.

- Wszystkim dyrektorom, nauczycielom, pedagogom i
wychowawcom oraz pracownikom placówek oświatowych w naszym mieście dziękuję za cierpliwość, wyrozumiałość i wielkie serce, jakie wkładacie w wychowanie i edukacje młodego pokolenia. Pandemia i organizacja nauki zdalnej, a później to, co dotknęło nas wszystkich - fala uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Każdego dnia stawiamy czoło tym problemom - bez Was to by się nie udało. Życzę wytrwałości, cierpliwości i energii (...) szacunku uczniów i rodziców oraz wszelkiej pomyślności!

Z kolei Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta ds. społecznych, dodał:

- To zaszczyt dla mnie, że mogę współpracować z takimi osobami jak Wy - osobami, które są zaangażowane, które robią coś więcej, niż wynikałoby z tego że pracujecie w szkole (...) Te nagrody są za dodatkowe rzeczy, za Wasze działania, które nie wynikają z umowy o pracę. Cieszy, że są tacy nauczyciele

źródło: UM Tychy, facebook Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów, fot. Piotr Podsiadły