Dzieci z Ukrainy w tyskich szkołach. „Brutalnie wyrwani ze swojego dotychczasowego życia”

Urząd Miasta Tychy informuje, że od początku wojny w Ukrainie, do tyskich szkół publicznych zapisało się już 414 dzieci z Ukrainy. Publiczne przedszkola przyjęły 89 dzieci.

Unsplash.com
Duonguyen 3 Gl POH56 Zd Y unsplash

Ze wszystkich przyjętych ukraińskich dzieci, do szkół podstawowych zapisano 343 uczniów, a do ponadpodstawowych 71. W poniedziałek, 21 marca 2022 r., uruchomiono sześć kolejnych oddziałów przygotowawczych w tyskich szkołach podstawowych.

Jak przekazują urzędnicy do tej pory działały trzy oddziały przygotowawcze – dwa w szkole podstawowej i jeden w liceum.

Oddziały przygotowawcze otwarto w

  • Szkoła Podstawowa 1,
  • Szkoła Podstawowa 3,
  • Szkoła Podstawowa 13,
  • Szkoła Podstawowa 17,
  • Szkoła Podstawowa 21,
  • Szkoła Podstawowa 36,
  • dwa oddziały w III Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespół Szkół nr 1.
- Chcemy, by uczniowe poczuli się w naszej szkole bezpiecznie i dobrze. Przyjechali do nas z różnych miast: Lwowa, Kijowa, Charkowa, Mariupola, zostali brutalnie wyrwani ze swojego dotychczasowego życia, chcemy im pomóc odnaleźć się w tej trudnej sytuacji, dać namiastkę normalności. Przygotowaliśmy dla nich specjalne, uroczyste powitanie i koncert, który dedykowaliśmy nowym członkom naszej szkolnej społeczności – mówi Grażyna Jurek – dyrektor ZS nr 1 w Tychach.

Samorządowa pomoc dla ukraińskich uczniów

- Uchodźcy wojenni to głównie kobiety z dziećmi. Dlatego z chwilą, gdy pierwsze osoby uciekające przed wojną pojawiły się w mieście, rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia dzieci do placówek oświatowych na terenie miasta. W sumie w Tychach w szkołach publicznych dzięki zaangażowaniu dyrektorów, nauczycieli i pracowników tych placówek uruchomiliśmy już 9 oddziałów przygotowawczych, w tym 7 oddziałów w szkołach podstawowych – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Dodatkowo nowi uczniowie będą mieli, aż 9 godzin zajęć nauki języka polskiego tygodniowo. Kolejne oddziały przygotowawcze powstają w Szkole Podstawowej nr 7 i I Liceum Ogólnokształcącym.

Jak czytamy w informacji z urzędu dzieci trafiają nie tylko do szkół, ale także do przedszkoli. Zorganizowano również dodatkową opiekę dla dzieci w Przedszkolu nr 5. Do niepublicznych przyjęto 43 dzieci uchodźców z Ukrainy, a do szkół niepublicznych 3.

czytaj więcej:

Screenshot 2022 12 09 at 13 04 36 10 grudnia Poznajmy się na sportowo ZWIEDZANIE W J UKRAIŃSKIM

Ukraińskie dzieci zwiedzą tyski stadion

Stadion Miejski w Tychach

Zwiedzanie Stadionu Miejskiego Tychy i TGS

II LO im. C.K. Norwida w Tychach

„Norwid” z prestiżowym patronatem uniwersytetu medycznego

Joanna "Asi Mina" Bronisławska

Nowy sezon AUKSO4Kids: muzyczne warsztaty dla dzieci

Robotrons

Widowisko dla dzieci Robotrons w sobotę w Belfegorze

Maciej Gramatyka

Pawilon szpitala wojewódzkiego dla uchodźców z Ukrainy

Pasieka przy SMS Tychy

Przy tyskiej szkole powstała pasieka