Ewa Błaszczyk do dyspozycji fanów w tyskiej bibliotece

W środę (15 listopada) w cyklu Tury Kultury tyską Mediatekę odwiedzi jedna z najpopularniejszych polskich aktorek swojego pokolenia, która wyróżnia się także szeroką działalnością charytatywną - Ewa Błaszczyk.

Agnieszka Wanat/ewablaszczyk.pl
Ewa Błaszczyk

Na początku kariery w latach 70. występowała w teltedyskach jako pływaczka synchroniczna, a cała Polska poznała ją w brawurowej podwójnej roli Kasi i Mariana w komediowo-kryminalnym serialu Zmiennicy. Jej sławę utrwaliły z jednej strony wielkie role w teatrze (Romeo i Julia, Mewa, Dybuk) i filmach uchodzących dziś za klasykę (Kornblumenblau, Dekalog IX, Nic śmiesznego), z drugiej występy recitalowe, kabaret czy telenowele (m.in. Dom, Na dobre i na złe oraz Samo Życie).

Jej kariera nabrała tempa po tym,gdy za rolę w Nadzorze otrzymała nagrodę na festiwalu filmowym w Gdańsku w '85; niedługo potem wyjechała do RFN, gdzie występowała w filmach po niemiecku. Po powrocie do kraju w latach 90. aktywna szczególnie w teatrze (od trzech dekad głównie Teatr Studio w warszawskim Pałacu Kultury, ale także m.in. Współczesny, Narodowy i Powszechny), a jej zawodową pasją jest piosenka literacka - swego czasu występowała w ikonicznym kabarecie „Pod Egidą” razem z Piotrem Fronczewskim i Janem Pietrzakiem. Jako
piosenkarką wielokrotnie występowała w repertuarze Agnieszki Osieckiej.

Filantropka od dziecięcych tragedii

W roku 2000 aktorce zdarzyła się rodzinna tragedia - jej sześcioletnia wówczas córka Aleksandra, jedna z sióstr bliźniaczek, zapadła w śpiączkę po zakrztuszeniu się tabletką. To wydarzenie skłoniło Ewę Błasczuk do zaangażowania się w działalność dobroczynną ze szczególnym uwzględnieniem dzieci po ciężkich urazach mózgu; w 2002 roku założyła fundację „Akogo?”, która doprowadziła do otwarcia dekadę później warszawskiej kliniki „Budzik”.

Za swoją działalność Ewa Błaszczyk została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim (2012) i Komandorskim (2021), srebrnym medalem Gloria Artis (2014), Orderem Uśmiechu (2006), tytułem Polki Roku „Gazety Wyborczej” (2007), Wiktorem (1988).

- Zwykle, jak coś w życiu robiłam, to robiłam do upadłego. Jak leżałam brzuchem do góry, to leżałam tak długo, jak mogłam. Tylko to „leżenie” dla mnie jest możliwe między jedną a drugą pracą. Jest w tym jakiś porządek. Zawód aktorki wybrałam z konkretnych powodów; zawsze interesował mnie człowiek, jego psychika i emocje (...) Pracę społeczną mogę zaś podejmować tylko dzięki wykonywanemu aktorstwu - mówiła w jednym z wywiadów artystka i społeczniczka.

Początek autorskiego spotkania o godzinie 18 w czytelni w Mediatece, wstęp wolny.

"Francuski miniser" (2014)

Może Cię zainteresować:

Francuski minister w Andromedzie. Drugi pokaz w tyskim cyklu kina znad Sekwany

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/11/2023

Bohdan Cieślik. Sfery

Może Cię zainteresować:

„Sfery" - nowa wystawa w galerii OBOK w tyskiej Andromedzie

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/11/2023

Renata Dancewicz

Może Cię zainteresować:

Spotkanie z Renatą Dancewicz - mistrzynią aktorstwa i…brydża - w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/11/2023