Familoki i fabryka na tyskim Czułowie jako atrakcja turystyczna. Spacer muzealny

W sobotę (16 września) tyskie Muzeum Miejskie zaprasza do wspólnego spędzenia popołudnia na kolejnym z cyklu historycznych spacerów. Tym razem odkrywana będzie historia jedynej tyskiej kolonii familoków przy czułowskiej fabryce papieru oraz samej fabryki z przyległościami.

MZBM Tychy
Tychy - Czułów Osada

Przewodnikiem wędrówki po leżącej na skraju dzisiejszych Tychów dzielnicy Czułów Osada będzie Gabriel Pierończyk popularyzator wierzy o historii tego specyficznego kawałka naszej małej ojczyzny. Współpracuje on z Muzeum Miejskim przy projekcie planowanego Muzeum Historii Czułowa; owocem badań była niedawna wystawa „W chacharskich mundurach” dokumentująca czasy drugiej wojny światowej na terenie dzielnicy.

Spacer rozpocznie się się od fabryki papierniczej należącej niegdyś do księcia pszczyńskiego, która stała się motorem rozwoju lokalnego społeczeństwa - świadectwem tych czasów zostały funkcjonujący nadal zakład, budynki mieszkalne, szkoła czy dawna kantyna; leśne okolice między Tychami a lasem Murckowskim skrywają także leśniczówkę. Muzealnicy przygotowali także współczesne i archiwalne fotografie i pocztówki ze zbiorów placówki oraz prywatnych Gabriela Pierończyka.

Wędrówka o niespełna kilometrowej trasie rozpocznie się o godzinie 16 przy przystanku autobusowym Czułów Fabryka, Muzeum prosi chętnych o zapisy telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Muzeum miejskie tychy w chacharskich mundurach czulow w latach II wojny swiatowej herbert i ewald w mundurze mrukwa w tle szkola 1941

Może Cię zainteresować:

„W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej“: nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Tychach

Autor: Redakcja

04/03/2023

Katowicka 145 tychy modernizacja 1

Może Cię zainteresować:

Familok na Czułowie nie do poznania. Oto efekty remontu zabytkowego ceglanego domu przy Katowickiej

Autor: Redakcja

13/01/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023