Familok na Czułowie nie do poznania. Oto efekty remontu zabytkowego ceglanego domu przy Katowickiej

Pod koniec ubiegłego roku tyski Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych zakończył remont ciekawego budynku mieszkalnego przy Katowickiej 145 na Czułowie naprzeciwko tamtejszej szkoły. Obiekt wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków

Jak wiadomo, Tychy nie są miastem obfitującym w zabytki na tle o wiele starszych miast regionu - tym bardziej cieszy każdy kolejny wiekowy budynek, który dostaje drugie życie. Omawiany dom jest jednym z naprawdę niewielu tyskich familoków - znajduje się w części Czułowa wybudowanej na przełomie XIX i XX wieku głównie z myślą o pracownikach tamtejszej książęcej fabryki drzewno-papierniczej. Teraz wygląda zapewne lepiej niż kiedykolwiek.

Będąca właścicielem budynku tyska gmina zadbała o kompleksową termomodernizację budynku - ocieplono ściany zewnętrzne, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz źródła ogrzewania. Piecyki na opał stały, w które wyposażone były mieszkania, zastąpiono nowoczesnymi kotłami gazowymi zapewniając centralne ogrzewanie oraz ciepłą wodę.

Dostępność i ekologia

W budynku znajduje się osiem mieszkań, w tym dwa przystosowane dla osób poruszających się na wózku. Lokale wyposażone zostały w urządzenia sanitarne, zlewozmywaki oraz elektryczne lub gazowe kuchenki z piekarnikiem. Wykonano dodatkową kondygnację w dobudowanej części budynku, na dachu której pojawiły się maty rozchodnikowe czyli tak zwany zielony dach.

Na podwórku z kolei zasadzono rośliny oraz ustawiono zbiorniki na deszczówkę. Stare ławki zostały odrestaurowane, a obok nich postawiono dekoracyjne pompy ręczne ,,abisynki" do poboru wody.

Całkowity koszt remontu wyniósł 2,185 mln złotych, z czego równe dwa miliony wyłożył rząd w ramach programu inwestycji lokalnych, a resztę dopłacił samorząd Tychów.

UM Tychy/ak

Nowy obiekt dzika plaża Paprocany Tychy 6

Może Cię zainteresować:

Nowa restauracja i udogodnienia na dzikiej plaży na Paprocanach. Zobacz wizualizacje

Autor: Redakcja

12/01/2023

Tychy

Może Cię zainteresować:

Oto największe inwestycje Miasta Tychy w najbliższych latach. Wylicza je uchwalony wraz z budżetem program

Autor: Redakcja

18/12/2022