Finał Śląskiej Jesieni Gitarowej 2022 w Tychach za nami! Wyniki konkursu i wybór zdjęć z festiwalu

W niedzielę 30 października 2022 r. odbyły się koncerty finałowe pierwszej od czterech lat Śląskiej Jesieni Gitarowej. Tyska Mediateka wypełniła się dźwiękami wirtuozowskich wykonań trudnych tematów na ten szlachetny instrument. W galerii zdjęcia z finału oraz innych wydarzeń festiwalowych.

Osiemnasta edycja Śląskiej Jesieni Gitarowej dobiegła końca. Wyczekiwany z uwagi na pandemiczną przerwę festiwal obfitował w atrakcje. Obok wydarzeń takich jak gościnne występy mistrzów, kolaboracja z mimem Krosnym czy sesje naukowe, główną częścią festiwalu był jak zawsze Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. J. E. Jurkowskiego. Artyści z całego świata walczą w nim o laury artystycznego prestiżu oraz konkretne nagrody - w tym roku były to niemałe sumy pieniężne, gitary i osprzęt najwyższej klasy oraz angaże na koncerty na podobnych wydarzeniach w Polsce i Europie.

Zwyciężczyni - Francuzka Cassie Martin

W tym roku główna nagroda - 5.000 euro, gitara o wartości 15.000 PLN oraz angaż na siedem mistrzowskich recitali rozłożonych na dwa następne lata i cztery kraje -przypadła gitarzystce Cassie Martin z Francji. Jej wykonanie Concierto de Aranjuez Joaquína Rodrigo zostało najwyżej ocenione przez dziesięcioosobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marcina Dylli. Ten gitarowo-orkiestrowy utwór wykonany wraz z uznaną tyską orkiestrą kameralną AUKSO został podczas finału wykonany aż pięć razy, bowiem tylko jeden z uczestników finału wybrał inny z dwóch podanych tematów.

Co jeszcze działo się w finale?

Drugą lokatę przyznano Andrzejowi Grygierowi (Polska), a trzecią - Hugo Moltó Medinie (Hiszpania). Ten pierwszy otrzymał 2.500 euro oraz nagrodę specjalną dla najlepszego polskiego wykonawcy - gitarę Martinez i angaż na dwa koncerty. Hiszpan otrzymał nagrodę w wysokości 1.000 euro. Była to najlepsza trójka z sześciu finalistów wyłonionych spośród 34 uczestników etapów eliminacji.

Koncerty rozpoczęły się w niedzielne południe w sali koncertowej Mediateki. Po kilku godzinach zmagań, uczestnicy wspierani przez muzyków AUKSO (z ktorymi spędzili też na próbach dwa poprzedzające dni) czekali na ostateczny werdykt do 18:30. Wtedy nastąpiło ogłoszenie laureatów oraz koncert finałowy, w którym najlepsza trójka spotkała się z pochodzącymi z Kraju Basków Enrike Solinisą i Euskal Barrokensemble.

Następna, XIX edycja Śląskiej Jesieni Gitarowej planowana jest na październik 2024 roku. Organizatorem jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach w partnerstwie z m.in. Filharmonią Śląską, NOSPR, Polskim Radiem, Metropolią GZM oraz FCA Poland.

ak

Original

Może Cię zainteresować:

Wraca Śląska Jesień Gitarowa! Od 25 października rusza w Tychach 18. edycja święto gitarzystów

Autor: Katarzyna Pachelska

11/10/2022