Hub Zielonej Gospodarki w kompleksie przy Piłsudskiego. Władze Tychów zatwierdzają dokończenie obiektu

Tyski samorząd podpisał umowę na zagospodarowania nieużywanej części kompleksu przy ul. Piłsudskiego. W segmencie między halą sportową używaną m.in. przez koszykarzy GKS oraz Mediateką planowane jest centrum innowacyjnego i ekologicznego biznesu - Hub Zielonej Gospodarki.

Hub ma powstać przy ul. Piłsudskiego, w środkowej, niezagospodarowanej dotąd, części budynku planowanego pierwotnie pod olbrzymi Zespół Szkół Municypalnych. Jak nazwa wskazuje, skupiać ma inicjatywy związane z szeroko pojętą ekologią i „zielonymi” technologiami. 26 października 2022 roku urząd miasta podpisał umowę na wykonanie projektu tej inwestycji.

– Chcemy w jednym miejscu zgromadzić wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, startupów, być może też uczelni - mówi Jan Cofała, naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy

Tychy nie bez powodu cieszą się renomą zielonego miasta i władze chcą, by ta marka ,,pracowała". Kontynuowanie tej ścieżki rozwoju ma zachęcać przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania w nim swoich firm.

Miasto Tychy

Może Cię zainteresować:

Przyrost naturalny w mieście kolejny rok na minusie. Tychy się starzeją

Autor: Katarzyna Pachelska

12/10/2022

– Do tej pory środki, które pozyskiwaliśmy, przeznaczaliśmy głównie np. na komunikację miejską albo na infrastrukturę: kanalizację, przebudowę dróg, budowę parkingów czy oświetlenie. Teraz uznaliśmy, że czas zwrócić się z ofertą do przedsiębiorców, którzy też płacą podatki u nas w mieście - dodaje Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju

Finanse, projekt, wykonanie

Środki na inwestycję mają pochodzić z unijnego programu Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST/JSF) - co ważne, jego przyznanie nie jest przedmiotem politycznych sporów Warszawy i Brukseli. Tyska gmina stara się o 100 milionów złotych na sfinansowanie przedsięwzięcia.

W ramach umowy wybrana firma Paradox ma m.in. opracować projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany wraz z pozwoleniami i innymi niezbędnymi dla wykonania prac dokumentami. Na opracowanie koncepcji przedsiębiorstwo ma 6 tygodni, a na dokumentację projektową wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę - 8 miesięcy od daty zawarcia umowy.

UM Tychy/ak