Ikona literatury Tomasz Jastrun w tyskiej Mediatece

W środę (10 stycznia) w głównej tyskiej bibliotece zawita Tomasz Jastrun - literat o wielu twarzach. Legenda opozycji w PRL i autor znany zarówno jako felietonista, dziennikarz radiowy jak autor książek dla dzieci będzie do dyspozycji swoich miłośników.

Wikimedia Commons
Tomasz Jastrun

Poeta, prozaik i dziennikarz zagości w ramach cyklu Portrety Literackie, który tyska MBP prowaezi wraz z prężnie działającymi Turami Kultury. Pierwszy jest rozwinięciem spotkań w czasie Tyskich Dni Literatury; w drugim z nich do tej pory gościły już dziesiątki twórców - od powszechnie znanych aktorów i aktorek, ludzi estrady po Jarosława Kreta.

Tomasz Jastrun - sylwetka

Jastrun to rodowity warszawiak, syn Mieczysława - również uznanego poety. W czasie studiów rozpoczął pisanie do magazynów literackich, do których na przełomie lat 70. i 80. dołączyły pisma dla dzieci takie jak „Świerszczyk” czy „Płomyk”; w tym okresie napisał też scenariusz serialu dla dzieci Nasze podwórko. W tamtych latach kolportował równolegle ze swojego mieszkania pół- i nielegalne pozycje tzw. drugiego obiegu. Uczestnik gdańskiego Sierpnia 80, po którym został jednym z redaktorów biuletynów Solidarności oraz pism drugiego obiegu.

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez blisko rok; namierzony w końcu przez służby był internowany w końcowym jego okresie. U schyłku PRL publikował w prasie emigracyjnej z Nowego Jorku, Rzymu a także legendarnej paryskiej „Kulturze”, w której wsławił się jako twórca cyklu felietonów „Z ukosa”. Używał w tamtym okresie pseudonimów „Witold Charłamp”, „Smecz” i „Te Jot”.

W nowej Polsce otrzymał nominację na attaché kulturalnego i dyrektora Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Po powrocie w 1994 roku m.in. prowadził program „Pegaz” w TVP2 i kontynuował rubrykę „Z ukosa” na łamach m.in. „Rzeczpospolitej” i „Newsweeka”; udzielał się też w „Życiu Warszawy”, „Wprost” czy kobiecych „Twoim Stylu” i „Zwierciadle”. Kawaler Orderu Odrodzenia Polski (2008) - drugiego najwyższego odznaczenia cywilnego RP.

Wśród około trzydziestu pozycji książkowych Tomasza Jastruna dominuje poezja, wyróżnić można jednak też takie dzieła prozatorskie jak „Bilet do nieistnienia”, „Opiłki i Okruszki” czy „Przed zmierzchem”.

Spotkanie rozpocznie się o 18 w czytelni głównej siedziby MBP Tychy (Piłsudskiego 16); wstęp wolny.

Ewa Błaszczyk

Może Cię zainteresować:

Ewa Błaszczyk do dyspozycji fanów w tyskiej bibliotece

Autor: Arkadiusz Korejwo

13/11/2023

Mediateka Tychy

Może Cię zainteresować:

XV Tyskie Dni Literatury. Wystąpią m. in. Mariusz Szczygieł i Maciej Orłoś

Autor: Tomasz Stankiewicz

30/09/2021

Pomnik małżeństwa Wejchertów w Tychach

Może Cię zainteresować:

Wybitni literaci przemówią na osiedlowym skwerze w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

30/08/2023