Rekonstrukcja bitwy z 1939 roku i wojskowy piknik w sobotę 18 maja w Gostyni

W sobotę 18 maja po raz siedemnasty w Gostyni (pow. Mikołowski) odbędzie się inscenizacja bitwy wyrskiej - jednego z pierwszych epizodów II wojny światowej w Polsce - połączony z militarnym piknikiem.

Odwzorowanie zaciekłej bitwy z początku września 1939 roku to jedna z największych rekonstrukcji historycznych w kraju. Impreza rozpocznie się o 14:30 pod wojennym pomnikiem przy ul. Tęczowej na wschodnim krańcu wsi Gostyń (gmina Wyry, powiat mikołowski), która była świadkiem najbardziej zaciekłych bojów tego epizodu wojny obronnej.

Bitwa wyrska 1939 - krótka historia

Bitwa z dni 1-3 września nie jest tak znana jak historie z Westerplatte, znad Bzury czy spod Kocka, jest jednak jednym z największych starć polskiej armii z siłami III Rzeszy i największą bitwą stoczoną w 1939 roku na Śląsku.

Opór Wojska Polskiego koncentrował się wtedy na zachód od Mikołowa w rejonie przedwojennej granicy oraz wzdłuż cofniętej nieco linii schronów, spośród których zachował się bunkier „Sowiniec” nieopodal wspomnianego pomnika. Potyczki przeniosły się 2-3 września za las - do tyskiego Żwakowa, który został w ich rezultacie strawiony w znacznej części ogniem. Akcja zakończyła się odwrotem Polaków w kierunku Wisły - nie zostali jednak pokonani w walce.

Wojskowy piknik

Impreza będzie podobnie jak w poprzednich edycjach połączona z pokazami nowoczesnego i zabytkowego sprzętu wojskowego oraz rodzinnymi atrakcjami związanymi z obronnością; przygotowano też stoiska gastronomii, komercyjnych militariów i jednostek wojskowych. Piknik rozpocznie się około 16:30,(po zakończeniu rekonstrukcji) i potrwa do 21.

Dodatkowo podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka środków na zakup podjazdu dla Jakuba Ćmiela, podopiecznego Fundacji Sto Serc. 7-letni chłopczyk to wcześniak chorujący na mózgowe porażenie dziecięce, który nie porusza się samodzielnie.

Bitwa Wyrska 2024 - mapa wydarzenia

Program Bitwy Wyrskiej 2024

  • 14:30 – rozpoczęcie imprezy, oficjalne otwarcie przez wójta gminy Wyry, złożenie kwiatów pod pomnikiem;
  • 15:00 – inscenizacja historyczna walk (czas trwania: około godziny);
  • 16:30 – pokazy sprzętu współczesnego Wojska Polskiego, przejazdy wozów bojowych, przemarsz rekonstruktorów;
  • 16:45 – pokaz sztuk walki szkoły „Wojownik”;
  • 17:15 – występ zespołu Crash;
  • 19:00 – występ zespołu Loka.
Bitwa wyrska - rekonstrukcja

Może Cię zainteresować:

Powraca Bitwa Wyrska. W sobotę rekonstrukcja największej śląskiej bitwy września 1939

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/05/2023

Noc Muzeów w Muzeum Miejskim w Tychach

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów 2024 w Tychach - wspólny ogród, wycieczka rowerowa i osiedle-widmo

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/05/2024

Zaginiony Piotr Pająk z Tychów

Może Cię zainteresować:

Zaginął Piotr Pająk, 40-latek z Tychów przebywający we Francji

Autor: Redakcja

15/05/2024