Powraca Bitwa Wyrska. W sobotę rekonstrukcja największej śląskiej bitwy września 1939

W sobotę (20 maja) odbędzie się w Gostyni (powiat mikołowski) po raz szesnasty Inscenizacja bitwy wyrskiej - boju granicznego stoczonego w pierwszych trzech dniach września 1939 roku. Widzowie będą mieli także okazję uczestniczyć w rozpisanym do wieczora fortecznym pikniku oraz odwiedzić stoiska współczesnego Wojska Polskiego.

Bitwa wyrska (lub bitwa o Mikołów) była największą bitwą kampanii wrześniowej na terenie Śląska - w szczycie walk po obu stronach udział brało kilkanaście tysięcy żołnierzy; siły WP musiały wycofać się w kierunku Oświęcimia w obliczu przygniatającej przewagi Wehrmachtu. Mimo skali i znaczenia bitwy pamięć o niej zatarła się w czasach PRL, kiedy to promowano wyłącznie legendę katowickich harcerzy uparcie broniących słynnej wieży spadochronowej.

Od przełomu wieków dzięki staraniami samorządowców gminy Wyry i stowarzyszenia Pro Fortalicium rekonstrukcja zmagań wpisało się na stałe w kalendarz tego typu imprez.

Bój o Gostyń z dni 1-3 września 1939 to największa cykliczna rekonstrukcja historyczna w naszym regionie i jedna z największych w województwie.

Wozy z II WŚ i militarne atrakcje

W realistycznym widowisku z użyciem pirotechniki ma wziąć udział ponad 150 rekonstruktorów oraz pojazdy z epoki. Po godzinnym pokazie na gości czekać będzie piknik z militariami i atrakcjami dla dzieci oraz muzyką na żywo. W trakcie imprezy będzie można zwiedzać schron bojowy, stanowiska grup rekonstrukcji historycznych i wystawę sprzętu Wojska Polskiego. Najmłodsi będą mogli zabawić się w saperów w konkursie z nagrodami.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14:30 pod pomnikiem upamiętniającym żołnierzy września 1939 i schronie przy ulicy Tęczowej w Gostyni, nieopodal głównego szlaku leśnego ze wsi do tyskiego Żwakowa. Na wstępie zaplanowano krótką część oficjalną; sama rekonstrukcja rozpocznie się o godzinie 15.

Wojsko liczy na ochotników

Przy okazji inscenizacji swoje stoiska wystawi również współorganizujące widowisko Wojskowe Centrum Rekrutacji, a wojskowym rekruterom towarzyszyć będą przedstawiciele jednostek promujący swoje specjalności.

Wydarzenie powracające po dwuletniej przerwie objęły patronatem również władze centralne, wojewódzkie i lokalne samorządy oraz Metropolia GZM i kilkanaście firm i instytucji działających w regionie.

Muzeum miejskie tychy noc

Może Cię zainteresować:

Tyska Noc Muzeów: czułowskie wojenne wspomnienia tegorocznym gwoździem programu

Autor: Arkadiusz Korejwo

11/05/2023

Gerhard Malik (z lewej) zginął w 1941 roku jako niemiecki lotnik

Może Cię zainteresować:

Ślązak z Wehrmachtu w 1940 roku napisał do rodziców. Minęły 83 lata, nim jego list dotarł dotarł pod właściwy adres

Autor: Redakcja

04/05/2023

Historyczny Ślązag. Jak Niemcy przeniknęli tajemnice Obszaru Warownego "Śląsk"

Może Cię zainteresować:

Historyczny Ślązag. Jak Niemcy poznali tajemnice Obszaru Warownego "Śląsk"?

Autor: Tomasz Borówka

17/05/2023