Tyska Noc Muzeów: czułowskie wojenne wspomnienia tegorocznym gwoździem programu

Już w sobotę 13 maja Europejska Noc Muzeów. Wzięci adepci spędzania czasu na wystawach podróżują nieraz tego szczególnego dnia w odległe miejsca, by zobaczyć unikaty, fascynujące ekspozycje czy skorzystać z tańszych wejść do sławnych placówek. Tym, którzy nie wybierają się do Mediolanu, Krakowa ani Muzeum Śląskiego, tyscy muzealnicy oferują w tym roku zestaw w bardzo lokalnym sosie.

Poza oprowadzaniem po niuansach wyjątkowego osiedla „A” oraz pokazem filmowych rarytasów z dawnych rajdów i wyścigów gwoździem tegorocznego programu jest finisz wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej”, która zagościła 10 marca w tyskim muzeum przy placu Wolności. Przywołuje ona dzieje drugiej wojny światowej w Czułowie, półrolniczej dzielnicy ciągnącej się od okolic Browarów Książęcych na północ aż po gęsty las w drodze do Katowic

Druga wojna światowa w skali mikro

Ekspozycja opowiada m.in. o czułowskiej fabryce papieru, która podczas okupacji produkowała filtry do masek przeciwgazowych czy o radzieckiej kontrofensywie która przetoczyła się w okolicy w styczniu 1945 - ale też o życiu codziennym, które przecież jakoś musiało w tamtych czasach funkcjonować. Podczas finisażu w sobotę 13 maja po wystawie oprowadzi jej kurator Gabriel Pierończyk, zaangażowany obecnie w utworzenie Muzeum Historii Czułowa. Chętni na oprowadzanie proszeni są o zgłoszenia (887 450 212 - także SMS; g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Oprowadzania z Gabrielem Pierończykiem podczas finisażu wystawy „W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej” / 13 maja 2023 (sobota), godz. 18.00–21.00
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
zapisy:
887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl
wstęp wolny

Noc Muzeów dla tyskich uczniów

Atrakcją dla młodszych zwiedzających będą natomiast warsztaty dla dzieci pod hasłem „Na co komu papier?”, które odbywały się już w kwietniu (pisaliśmy o nich tutaj). Młodzież szkolna i młodsze dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, jak dawniej wytwarzano papier, co również wiąże się z historią dzielnicy, która rozrosła się po budowie dużego zakładu produkcji celulozy i papieru.

Uczestnicy sami stworzą od podstaw dekoracyjne arkusze, które zabiorą jako pamiątki. Warsztaty w dwóch turach trwające półtorej godziny odbędą się o godz. 18, a następnie o 19:30. Zapisy pod numerem 887 450 212 oraz mailowo (n.sitko@muzeum.tychy.pl).

Patronat nad wydarzeniem objął związany z Nowinami Tyskimi Magazyn ŚLĄZAG.

Rajd motocyklowy Tychy 1962

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów na miejskim stadionie, czyli wyścigi z czasów Gomułki na ocalałych filmach

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/05/2023

Osiedle A  Tychy plac świętej Anny lot ptaka

Może Cię zainteresować:

Inauguracja Nocy Muzeów w Tychach - popołudniowy spacer po unikatowym osiedlu "A"

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/05/2023

Koksownia bytom bobrek noc muzeow

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów 2023. ŚLĄZAG poleca 7 ekstraordynaryjnych atrakcji w Metropolii. Tego na co dzień nie zobaczycie

Autor: Katarzyna Pachelska

12/05/2023