Dzieci nauczą się, jak robi się papier w weekend w tyskim muzeum

Muzeum Miejskie w Tychach przyszykowało na sobotę specjalne zajęcia dla najmłodszych związane z wystawą "W chacharskich mundurach" traktującą o dawnym Czułowie. Uczestnicy staną się na półtorej godziny wytwórcami papieru wedle dawnych metod. Warsztaty odbędą się 22 kwietnia oraz w Noc Muzeów 13 maja.

Tyskie Muzeum Miejskie zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty „Na co komu papier?” związane z trwającą wystawą opowiadającą o latach drugiej wojny światowej w dzielnicy Czułów, gdzie od ponad 130 lat działa fabryka papiernicza. Odbędą się w najbliższą sobotę (22 kwetnia) o godzinie 12.

Czym jest papier i jak powstaje? Jakie formy może przybrać? Po co nam wielkie maszyny do jego produkcji? (…) W części warsztatowej uczestniczki i uczestnicy wytworzą swój własny dekoracyjny arkusz papieru i dowiedzą się o szczegółach jego powstawania - zachęcają tyscy muzealnicy.

Dodatkowo warsztaty odbędą się wieczorem (19:30) w sobotę 13 maja w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów - wydarzenia, które ściąga nowe twarze i stałych bywalców do niezliczonych instytucji kultury, które prezentują wtedy często niecodzienne i wyjątkowo atrakcyjne kolekcje, wystawy czy warsztaty przyszykowane specjalnie na tą okazję.

Organizatorzy zapraszają dzieci i młodzież z rodzicami i opiekunami, co podkreśli przy okazji międzypokoleniowe aspekty wystawy i ciągłość działania zakładu zwanego dawniej Książęca Fabryka Celulozy i Papieru. Mile widziane są również grupy zorganizowane – istnieje możliwość powtórzenia warsztatów we wspólnie ustalonym terminie.

Zapisy na papiernicze warsztaty w muzeum

Warsztaty odbywające się w siedzibie przy placu Wolności poprowadzą Natalia Sitko i Agata Berger-Połomska. Dla indywidualnych uczestników cena wynosi 10 złotych od osoby; obowiązują zapisy - telefonicznie (887 450 212, również SMS) oraz mailowo (n.sitko@muzeum.tychy.pl). Opłata za warsztaty grupowe wynosi 100 złotych od grupy (maksymalnie 30 osób).


Przedpłata na konto bankowe Muzeum Miejskiego w Tychach:


88 1240 1330 1111 0010 7496 4324 PEKAO S.A.


Muzeum Miejskie w Tychach


pl. Wolności 1, 43–100 Tychy


tytuł: „warsztaty na co komu papier - data – imię i nazwisko”.


Potwierdzenie przelewu należy przesłać na podany powyżej adres e–mail.

Muzeum Miejskie Tychy

Może Cię zainteresować:

Noc Muzeów 2022 w Tychach. Jakie atrakcje przygotowało miasto?

Autor: Tomasz Stankiewicz

08/05/2022

Muzeum miejskie tychy w chacharskich mundurach czulow w latach II wojny swiatowej herbert i ewald w mundurze mrukwa w tle szkola 1941

Może Cię zainteresować:

„W chacharskich mundurach. Czułów w latach II wojny światowej“: nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Tychach

Autor: Redakcja

04/03/2023

Silesia incognita 2023 7

Może Cię zainteresować:

Roztomili kamraciŏ Ślōnska! Siódma edycja konkursu wiedzy o regionie dla uczniów Silesia Incognita

Autor: Redakcja

05/03/2023