Już w środę w Mediatece spotkanie z legendą polskiego showbiznesu Krzysztofem Materną

Drugie tegoroczne spotkanie z gwiazdą w cyklu Tury Kultury będzie wyjątkową gratką - tyską Mediatekę odwiedzi Krzysztof Materna, powszechnie znana osobowość telewizyjna i medialna. Początek w środę 25 stycznia 2023 r. o 18, wstęp wolny.

Wikimedia Commons
Krzysztof materna 1

Krzysztof Materna to człowiek-instytucja: zajmował się - co istotne, z sukcesami - praktycznie każdą możliwą formą estradowej i medialnej kreacji. Urodził się i dorastał w nieodległym Sosnowcu; karierę w showbiznesie rozpoczął w wieku 20 lat i szybko dał się poznać jako zręczny konferansjer, dzięki czemu później został na długi czas dyrektorem artystycznym i reżyserem festiwali piosenki w Opolu i Sopocie.

Publiczność pamięta go przede wszystkim z duetu jaki przez lata tworzył z Wojciechem Mannem - na przełomie lat 80. i 90. prowadzili jako zgrany tandem szereg programów satyrycznych, które dzięki swojemu ambitnemu, ciętemu i często surrealistycznemu stylowi wpisały się w kanon współczesnej polskiej popkultury. To jednak dopiero początek osiągnięć tego ,,człowieka renesansu" rozrywki.

Medialna maszyna Materna

Jak wspomniano, jeszcze większą sławę niż rola impresario Sopotu i Opola dały jednemu z panów M. programy realizowane wspólnie z Mannem dla TVP - „Mądrej głowie” emitowany od 1973 roku, a następnie niezapomniane „Za chwilę dalszy ciąg programu” i jego kolejne wcielenia - „MdM”, „MdM po godzinach”, „MaMa” i „Mc² czyli maszyna czasu Manna i Materny”.

Zagrał również epizodycznie w kultowych serialach „Czterdziestolatek” i „Stawka większa niż życie” oraz filmach, m.in. ,,Złocie dezerterów" i „Uprowadzeniu Agaty”. Jako aktor dubbingowy pojawił się w trzeciej i czwartej części „Shreka".

Opiniotwórczy tygodnik Polityka zorganizował swego czasu ankietę pytającą o najważniejsze osobowości telewizyjne - pierwsze miejsce zajęli właśnie Mann z Materną. Inny wiodący tygodnik - Newsweek Polska - publikował w latach 2012-2022 jego felietony. Jest współautorem książek, które są zbiorem anegdot z zawodowego życia: „Przed Państwem
Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte” i „Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami”.

Krzysztof Materna to również wzięty radiowiec - jest współpracownikiem internetowego Radia Baobab, gdzie prowadzi cykl audycji „Z pamięci Krzysztofa Materny” oraz „Między nami - dziadami” i „O radiach i magnetofonach” wspólnie z Wojciechem Mannem. Od lipca 2020 jest współprowadzącym audycję „Strumień Zdumień” nadawanej w Radiu Nowy Świat; w latach 2012-2014 prowadził też z Grzegorzem Markowskim czwartkową audycję „Daję słowo” w Radiowej Jedynce.

Jakby tego wszystkiego było mało, obecnie niezmordowany Materna ponownie działa na ,,żywej scenie" - od 2020 roku jest dyrektorem artystycznym krakowskiego rozrywkowego Teatru Bagatela. Prywatnie to entuzjastą sportu - golfa, tenisa, piłki nożnej i siatkówki. Kolekcjonuje także sztukę współczesną.

Spotkanie odbędzie się w środę 25 stycznia, start o godzinie 18; wstęp wolny.

Dziani

Może Cię zainteresować:

Życie cygańskiego księcia. Karnawałowe spotkanie z piosenkarzem z rodu Don Vasyla

Autor: Redakcja

16/01/2023

Kret

Może Cię zainteresować:

Pogodny Jarosław Kret w Mediatece w Tychach. Mówił o swoim zawodzie i podróżach

Autor: Redakcja

20/10/2022