Kaplica Zadumy w Parku Suble. Zobacz zdjęcia!

Zakończyła się polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach. Od 14 sierpnia do 28 sierpnia w Tychach mieszkała międzynarodowa grupa artystów, złożona z architektów i designerów. W ramach MEDS w dwóch miejscach w mieście powstały instalacje artystyczne. Zobacz, w galerii pod artykułem jak wygląda nowy obiekt na Sublach.

W południowej części miasta, w Parku Suble pojawił się nowy obiekt. Wykonała go grupa uczestników Międzynarodowych Warsztatów architektoniczno-designerskich MEDS Silesia Revival 2021. Główną "bazą" dla uczestników był Browar Obywatelski w Tychach. Cześć wydarzeń m.in. debaty i warsztaty była „otwarta” – udział w nich mógł wziąć każdy. Tegoroczna 11 edycja warsztatów po raz pierwszy odbyła się w Polsce - na Śląsku.

Nowe obiekty w Tychach

Uczestnicy warsztatów wykonali w tunelu pod al. Jana Pawła II w Tychach mozaikę z „odpadów”, na temat odmienionego podziemnego przejścia można przeczytać więcej w artykule "Podziemne przejście pod al. Jana Pawła II zmieniło wygląd".

Z kolei w Parku Suble powstała lustrzana „kaplica zadumy”, która dzięki lustrzanej elewacji wtapia się w otaczającą zieleń. Jego autorem jest irlandzki architekt Kieran Donnellan. Początkowo instalacja miała zostać umieszczona w Parku Północnym.

Kontrowersje wokół lokalizacji

Idea nowych, artystycznych obiektów w mieście nie jest czymś nowym. Przykładem są wydarzenia w których udział biorą artyście street art z całego śląska. Jednak, instalacja luster w parku jest kontrowersyjna. Głównie ze względu na występujące w parku dzikie ptaki. Które nie potrafiąc rozpoznać obiektu mogą w się z nim zderzać. Dodatkowo w ramach warsztatów były prowadzone zajęcia dotyczące ekologii. I tak jak ingerencja człowieka w środowisko przez nadprodukcje odpadów jest szkodliwa. Tak samo środowisku mogą zaszkodzić nieprzemyślanie postawione obiekty.

Zdjęcia "Kaplicy Zadumy" na Sublach