Kosmos i miłość w czasach zarazy. Pikantny „Dekameron" w klubie MCK Wilkowyje

W czwartek (27 kwietnia) w wilkowyjskiej filii Miejskiego Centrum Kultury widzów czeka spotkanie z jednymi z najważniejszych opowieści w dziejach europejskiej kultury i sztuki. Teatr DoRo odegra swoją wersję „Dekameronu” średniowiecznego geniusza Giovanniego Boccaccia. Wstęp na spektakl jest wolny.

Wikimedia Commons
Dekameron

„Dekameron” to powstały w czternastowiecznych Włoszech zbiór stu opowiadań podzielonych na dziesięć części - każdy z rozdziałów jest w dziele kolejnym dniem wspólnego przebywania dziesięciorga młodych osób z Florencji chroniących się w wiejskim domu przed szalejącą w mieście pandemią dżumy.

Młodzi mieszczanie zabijają czas snując pouczające, zabawne i szokujące opowieści - każdy z rozdziałów-dni ma swój temat przewodni i jest opowiadany przez inną z osób; tematem wielu nowelek jest miłość i erotyka. Nazwa dzieła pochodzi to po grecku „dziesięć dni”.

Do lat 60. "Dekameron" znajdował się na niesławnym indeksie ksiąg zakazanych

W ramach cyklu „Czwartek z teatrem dla dorosłych” swoją komediową interpretację fragmentów kanonicznego tego dzieła zachodniej literatury zaprezentuje reżyser Piotr Józef Adamczyk z działającego przy klubie MCK w Urbanowicach teatru DoRo.

Scenariusz podzielonego na pięć opowieści spektaklu czerpie z „Dekameronu”; w odróżnieniu od oryginału akcja rozgrywać będzie się nie tylko w średniowiecznej Europie, ale też w odległej przyszłości.


Dzięki temu możemy się przekonać, że miłość (Amor) najważniejsza jest nie tylko na Ziemi, ale i w całym wszechświecie. Nieco pikantne, żartobliwe, ale przede wszystkim miłosne przedstawienie dorosłych dla dorosłych - zachęcają organizatorzy z tyskiego MCK.


Obsada: Krystyna Kost, Małgorzata Połubok, Bożena Bober, Edyta Pajda, Bogusława Wieczorek, Marta Rdzanek, Karina Gruchlik, Aleksandra Szamota, Dorota Świtalska, Magdalena Imielińska

.

Wstęp na spektakl w klubie przy Szkolnej 94 na Wilkowyjach jest wolny; obowiązują zapisy telefoniczne (32 227 26 22, 691 770 344) lub mailowe (klub@mck.tychy.pl).

Oscar shorts 2023 mck wilkowyje tychy 3

Może Cię zainteresować:

Tegoroczne oskarowe filmy na Wilkowyjach! Już w poniedziałek pokaz pięciu nominowanych krótkich filmów

Autor: Arkadiusz Korejwo

17/03/2023

Ttf maciej trlik Himalaje5 1500px

Może Cię zainteresować:

"Dźwięki ciszy" Macieja Trlika - wernisaż prac tyskiego fotografa w SDK Tęcza

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/04/2023

Teatr mały tychy fasada kwiecień 2023

Może Cię zainteresować:

Teatr Mały zamknie się wkrótce na półtora roku. Remont obejmie także mozaikę

Autor: Arkadiusz Korejwo

14/04/2023