Ktoś zdewastował tyską instalację "Meluzyny" w tunelu pod al. Jana Pawła II

Pod koniec sierpnia w Tychach w przejściu podziemnym koło centrum handlowego CityPoint przy al. Jana Pawła II uczestnicy międzynarodowych warsztatów MEDS Silesia REVIVAL wykonali swoje artystyczne prace. Ktoś jednak postanowił zniszczyć jedną z nich.

Mieszkańcy krótko mogli nacieszyć się z nowopowstałej instalacji artystycznej w tunelu pod al. Jana Pawła II. Jedna z instalacji w przejściu została najprawdopodobniej podpalona i w związku z tym zniszczona. Tyska meluzyna miała być sztuką - symbolem. Poprzez wykonanie instalacji ze śmieci, miała zwracać uwagę na potrzebę recyklingu i możliwość ponownego wykorzystania odpadów. Obecnie zwraca uwagę mieszkańców na brak szacunku niektórych osób do przestrzeni publicznej.

Oburzenie mieszkańców

Mimo niektórych negatywnych komentarzy dotyczących nowopowstałych w Tychach instalacji, mieszkańcy byli zadowoleni, że do tej pory ponure i nieestetyczne przejście, dzięki sztuce zmieniło swój wygląd. Teraz przechodząc obok zdewastowanej instalacji można usłyszeć komentarze mieszkańców, którzy z oburzeniem komentują zniszczenia. Jednocześnie zadają pytanie "komu to przeszkadzało?". Za zniszczenie instalacji wandalowi grozi kara do 5 lat więzienia.

Tyska instalacja "Meluzyna"

Jak możemy przeczytać w opisie do projektu: "Niech strumień Meluzyny poprowadzi Cię przez tunel pełen cudów śląskich legend. Meluzyna to postać z folkloru europejskiego, żeński duch słodkiej wody w świętej studni lub rzece. Zazwyczaj przedstawiana jest jako kobieta, która od pasa w dół jest wężem lub rybą (podobnie jak syrena). Do dziś mieszkańcy Śląska słyszą jej wołanie przez wiatr".

czytaj więcej:

Studio dekorasyon vngzm4 P2 B Ts unsplash

Pracownicy TZUK uczą się zmian klimatu

Dewastacja obiektu sportowego w Tychach

Dewastacja obiektu sportowego w mieście

Warsztaty malarskie

Międzypokoleniowy plener malarski na osiedlu A

L 13

Rusza polska edycja MEDS Revival 2021 w Tychach

Jo hilton Z Lts J Xw Q2 Fg unsplash

Darmowe warsztaty z języka migowego w mieście

MEDS

W Tychach odbędzie się projekt MEDS

Filip mroz oko 4 Wno M98 unsplash

Najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom