Laureat literackiego Paszportu Polityki za książkę o budowie Gdyni zagości w Muzeum w Tychach

Już w ten czwartek, 9 marca 2023 r., w tyskim muzeum spotkanie z laureatem Paszportu Polityki Grzegorzem Piątkiem - autorem fascynującej książki-opowieści o budowie Gdyni. Będzie to okazja by przyjrzeć się podobieństwom tych dwóch "pierwszych miast nowej Polski".

„Dom jest jak człowiek” to cykl wydarzeń Muzeum Miejskiego o tematyce najbliższej przestrzeni społecznego mikroświata - osiedli, ulic czy pojedynczych domów i ich okolic. Gośćmi są autorzy podejmujący te lokalne tematy, bez których ciężko wyobrazić byłoby sobie opisywanie społeczeństwa.

W czwartek (9 marca) w siedzibie muzeum w dawnym tyskim magistracie pojawi się Grzegorz Piątek - znawca XX-wiecznej polskiej architektury i ceniony autor monografii, m.in. nominowanej do Nike 2021 „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949” czy biografii ostatniego przedwojennego prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego. Jest też współautorem opracowania o architekturze III RP "Lukier i mięso". Autor będzie promował swoją najnowszą pozycję „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”,

Podobieństwa wielkich projektów II RP i PRL - Gdyni i Tychów są uderzające

Książka została nagrodzona ostatnio Paszportem Polityki w kategorii literatura. Jest to opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć niemal od zera - przezwyciężyć różnice między zaborami, przywarami; pokonać zacofanie, wiejską nędzę i bezrobocie miast. Zostawić w tyle waśnie etniczne i klasowe, uniknąć chaotycznej zabudowy skrępowanej historią.

Czy to nie brzmi znajomo?

Mimo nowoczesnych, szeroko zakrojonych rozwiązań i wielkich, mocarstwowych wręcz morskich ambicji międzywojennej Polski związanych z Gdynią, miasto nie uniknęło chaosu przestrzennego i tworzenia się slumsów. O tym właśnie mieście, pełnym kontrastów i marzeń, opowiada entuzjastycznie odebrana w środowisku literackim książka Piątka. W czwartek będzie można również zdobyć ją w specjalnej cenie wraz z podpisem autora.

Tu nowe pokolenie uczyło się nowych umiejętności i zawodów związanych z morzem i międzynarodowym handlem. Tu, niczym w laboratorium, mogła powstać nieobciążona żadną złą ani dobrą tradycją nowoczesna polska miejskość oraz morska polskość. Tu Polska miała uciec do przodu, z wieku dziewiętnastego w dwudziesty. Problem w tym, że w tę podróż zabrała samą siebie… - czytamy w opisie monografii.
Kolejna doskonała książka Grzegorza Piątka. Historia rozwoju miasta wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto jak Gdynia powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju - pisze o niej recenzentka Agata Twardoch.

Rozmowę poprowadzi Anna Dudzińska z warszawskiego Radia 357. Spotkanie rozpocznie się o 18; wstęp jest wolny, obowiązują jednak zapisy - telefoniczne (887 450 212. także SMSem) oraz mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl).

Aleksander szojer

Może Cię zainteresować:

Kulinarna podróż na Śląsk w czasach PRL. Spotkanie z autorem Aleksandrem Szojerem w Muzeum Miejskim w Tychach

Autor: Redakcja

05/12/2022

Stanislaw mazus mniej znany

Może Cię zainteresować:

Dziś w Tychach premiera książki o Stanisławie Mazusiu

Autor: Arkadiusz Nauka

24/02/2023

Agata Twardoch 22

Może Cię zainteresować:

Dr hab. Agata Twardoch: Metropolia potrzebuje metropolitalnej polityki mieszkaniowej. I lepszej marki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/11/2022