Miód z pralek. W tyskim parku odbędzie się publiczne miodobranie

We wtorek (11 czerwca) w prowadzonej przez tyskie służby komunalne pasiece w Parku Łabędzim na osiedlu F. Mieszkańcy są zapraszani na wydarzenie, które pozwoli zapoznać się z podstawami pszczelarstwa i zdegustowanie powstałego w miejskich warunkach miodu.
Wikimedia Commons
Pszczoła krainka
Pracujące w miejskich parkach i zieleńcach pszczoły podgatunku krainka mają swoje siedziby w nietypowych ulach powstałych z bębnów pralek oddanych przez tyszan do utylizacji. Drugie w historii odebranie z nich miodu rozpocznie się 11 czerwca o godzinie 11.

Chętni będą mogli wspólne odsklepić ramki, odwirować złocisty produkt pszczelich zabiegów i uczestniczyć w bartniczych warsztatach, na których wykonywane będą świece z wosku. Nie obejdzie si oczywiście bez degustacji. Spotkanie poprowadzi zawodowy pszczelarz Michał Lasek.

- Opowiemy co łączy pralkę z ulem, dlaczego daszki naszych domów dla pszczół są czerwone oraz dlaczego pszczoły kręcą ósemki w ulu – mówi Kinga Rodkiewicz ze współorganizującej akcję fundacji Odzyskaj Środowisko.

Widoczne efekty recyklingu

W 2021 roku na terenie Tychów umieszczono 18 pojemników na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte baterie - z odpadów wyselekcjonowano materiał do budowy uli. - To podziękowanie dla mieszkańców za odpowiedzialne postępowanie z elektroodpadami - tłumaczy Hanna Skoczylas z UM Tychy.

W ubiegłorocznej edycji udało się zebrać 36 kilogramów modu, który trafił m.in. do Domu Pomocy Społecznej "Wrzos" przy ulicy Batorego.

Bratki

Może Cię zainteresować:

Sadzonki bratków dla tyszan - akcja miejskich ogrodników

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/06/2024

Bytomski5 lotto

Może Cię zainteresować:

Tychy mają kolejnego Lottomilionera. Ktoś wygrał ponad 2 mln zł w Lotto. Szczęśliwe liczby obstawił w Żabce

Autor: Katarzyna Pachelska

07/06/2024

Kolorowa ćma

Może Cię zainteresować:

Noc Ciem w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie

Autor: Arkadiusz Korejwo

06/06/2024