Modernizacja stacji Tychy Żwaków. PKP PLK otrzymały 937 mln euro dofinansowania

Coraz bliżej modernizacji stacji kolejowej Tychy Żwaków. PKP PLK poinformowały o otrzymaniu na ten cel dofinansowania z Unii Europejskiej. Oprócz przebudowy stacji w Tychach wygodniejsze perony pojawią się na całej trasie do Goczałkowic.

Dofinansowanie z Unii Europejskie w wysokości 937 mln euro zostanie przeznaczone na modernizację infrastruktury na odcinkach: Będzin - Katowice Szopienice Płd. - Katowice - Katowice Piotrowice oraz Tychy – Goczałkowice-Zdrój. Będzin - Katowice Szopienice Płd. - Katowice - Katowice Piotrowice oraz Tychy – Goczałkowice-Zdrój.

Dzięki inwestycji ma polepszyć się dostęp do kolei a także czas przejazdu pociągów. Dodatkowo po zakończeniu prac jak zapowiada PKP PLK na tory ma wyjechać więcej pociągów. Modernizacja ma również wpłynąć na prędkość pociągów, które będą poruszać się do 160 km/h, dzięki czemu skróci się czas podróży.

Prace prowadzone na wymienionych odcinkach mają też na celu oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego, co ma przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa przewozu podróżnych i towarów.

Odcinek od Tychów do Goczałkowic

W ramach dofinansowania przebudowane i zmodernizowane mają zostać stacje i przystanki:

  • Tychy Żwaków,
  • Kobiór,
  • Piasek,
  • Pszczyna,
  • Goczałkowice.

PKP PLK zapowiadają, że nowe perony na stacjach i przystankach będą wygodniejsze oraz będą mieć dojścia uwzględniające dostęp dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. – Planowana jest modernizacja sieci trakcyjnej, obiektów inżynieryjnych oraz torów. Prędkość pociągów wzrośnie do 160 km/h. Zwiększy się bezpieczeństwo ruchu poprzez zastosowanie nowoczesnych systemów sterowania ruchem. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawców modernizacji linii kolejowej E65. Prace budowlane są przewidziane w latach 2023 – 2026 – informuje zespół prasowy PKP PLK.

Pociąg Kolei Śląskich w Katowicach

Może Cię zainteresować:

UE dofinansuje budowę kolei metropolitalnej od Będzina do Katowic Piotrowic

Autor: Michał Wroński

12/07/2022

Peron PKP Tychy Żwaków

Może Cię zainteresować:

Z Tychów do Będzina pociągiem. Nowe połączenia kolejowe za prawie 6 mld zł

Autor: Tomasz Stankiewicz

18/01/2022