Na cmentarzu w Tychach powstanie pierwsze w mieście kolumbarium

Na tyskim cmentarzu powstanie wkrótce pierwsze w mieście kolumbarium - zbiorowy grobowiec z niszami na urny z prochami zmarłych. Projekt jest już gotowy. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę.

03
- Na cmentarzach jest coraz mniej miejsca, a z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się na kremację bliskich. Widzimy więc coraz większą potrzebę powstania takiego dedykowanego miejsca. Zgłaszają nam ją także mieszkańcy. W planach mamy także budowę kolumbarium na ul. Barwnej – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Grobowiec będzie się składał z 12 modułów. W każdym z nich zostaną zbudowane 48 nisze. W jednej mogą zmieścić się 2 urny. Łącznie, w kolumbarium zmieszczą się aż 1152 urny. Szare, czarne i antracytowe moduły zostaną wykonane z granitowych płyt kamiennych. Teren grobowca wraz z zagospodarowaną obok przestrzenią ma wynosić niespełna 700 metrów kwadratowych.

Szacuje się, że inwestycja to około 1,3 mln zł. Budowa miejsc zbiorowego pochówku jest dobrą alternatywą dla przepełnionych cmentarzy. Na wielu z nich często zaczyna brakować miejsca. Wykopanie dziury, nawet pod urnę, zabiera niestety bardzo dużo powierzchni. Groby często są ściśnięte, zatraca się również schemat ich położenia.

czytaj więcej:

Sportowcy pomagali w schronisku

Miejskie Schronisko w Tychach wstrzymuje adopcje

Nathan fertig y0 Herw KQL Mk unsplash

Tyski Społecznik Roku 2021

L 2

Najzdolniejsi uczniowie tyskich szkół wyróżnieni

P&R Tychy PKP

Tyskie wielopoziomowe parkingi będą ogólnodostępne

Juan manuel vargas t G St Wfx PJCI unsplash

Ukradli dwie gałki lodów. Teraz grozi im 10 lat więzienia!

3890 1628888339

W piątek trzynastego stłuczone butelki zablokowały ruch

IMG 20210729 120433 01 jpeg

Ponad 3 lata obowiązywania nocnej prohibicji w Tychach