Na przystanku Tychy Tęcza powstanie pierwszy zielony przystanek w mieście. Zobacz jak będzie wyglądać

Tyski Zakład Usług Komunalnych poinformował, że przystanek Tychy Tęcza zmieni swój wygląd. Dzięki zmianom na przystanku pojawi się więcej zieleni. Zobacz wizualizacje w galerii pod artykułem.

Największym zmianom ma ulec przestrzeń za wiatom przystankową na której pojawią się metalowe konstrukcje na pnącza, a także donica na kwiaty.

– Dzięki nowej aranżacji okolica, w której do tej pory brakowało roślinności, już na wiosnę zyska więcej zieleni – zapewnia TZUK.
– Takiego miejsca do tej pory w Tychach nie było. Na przystanku Tychy Tęcza przy alei Niepodległości (stanowisko 7 w kierunku skrzyżowania z ulicą Grota-Roweckiego) trwa montaż „zielonego przystanku”. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa - duża przestrzeń wybrukowanego parkingu oraz chodniki powodują nagrzewanie się tego miejsca latem – informują urzędnicy

Metalowa konstrukcja i betonowa donica

Jak możemy dowiedzieć się od urzędników w ramach inwestycji, za wiatą przystankową zamontowane zostały metalowe konstrukcje na pnącza, rozebrany został fragment nawierzchni pod roślinność oraz założone zostały betonowe obrzeża. Przygotowane zostanie również podłoże do sadzenia, zamontowana będzie betonowa donica na kwiaty oraz zasadzone rośliny. Na „zielonym przystanku” będą rosły pnącza, byliny oraz rośliny zimozielone, takie jak pluskawica, powojniki, liliowce, bluszcze, winorośle czy cisy. W pełni przystanek ma się zazielenić wiosną.

Wiaty w mieście bez trawy na dachu

Niestety i tym razem dach wiaty przystankowej nie zostanie zagospodarowany w sposób umożliwiający posadzenie na nim trawy. Trawa na dachu wiaty pozwala na magazynowanie wody w trakcie deszczu, a także pozwala nieco schłodzić powietrze wokół przystanku w upalne dni. Dodatkowym plusem zieleni na dachu jest oczyszczanie powietrza wokół.

Koszt inwestycji – 20 tys. złotych

Jak informuje TZUK, koszt całej inwestycji wyniósł niecałe 20 tys. złotych