Najgorsze przejścia dla pieszych w kraju wyłoni konkurs Orange. Gigant zafunduje ich przebudowę

Ruszyło internetowe głosowanie, w wyniku którego w trzech zwycięskich miastach sponsor konkursu opłaci przebudowę najgorszych miejscowych przejść dla pieszych. Głos można oddać do 28 marca.

Google Maps
Intekligentne przejscie

Mimo znacznych środków inwestowanych w poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych, w całym kraju sytuacja nie wygląda za dobrze. W ostatnim czasie informowaliśmy m.in. o 14-latce, którą w powiecie mikołowskim potrącił na zebrze kierowca, który jej nie zauważył. Drogówka ma pełne ręce roboty w ramach akcji edukacyjnych, promujących dobre nawyki i monitorujących stan ochrony najbardziej narażonych uczestników ruchu - pieszych.

Tyski samorząd wyróżnia się tu mocno na plus - oprócz zainstalowania największego w Polsce nowatorskiego systemu zarządzania sygnalizacją (ITS) Miejski Zarząd Ulic i Mostów dba o remonty przejść, tworzy wysepki, podniesione przejścia czy tzw. azyle dla pieszych. Jednak i tutaj pozostaje wiele do zrobienia.

W sukurs przychodzi operator telekomunikacyjny Orange. W ramach działań firmy promujących wprowadzanie rozwiązań typu smart city ogłoszono konkurs na najgorsze przejścia dla pieszych w kraju. Trzy miasta, które wskazały po jednym miejscowym przejściu i dostaną odpowiednią liczbę głosów, zdobędą finansowanie ich przebudowy.

W Tychach wytypowano przejście przez ulicę Edukacji na wysokości numeru 32

Aby oddać głos, należy wejść na stronę konkursu i wybrać miejscowość z listy, a także podać swój numer telefonu i pobrać specjalny kod uprawniający do głosowania. Co istotne, dla wyrównania szans głosy oddane na miasta mają przypisane wagi - im mniejsza miejscowość, tym waga większa.

Zasada działania inteligentnego przejścia dla pieszych

Podstawą funkcjonowania są czujniki ruchu wykrywające pieszego z odległości kilkunastu metrów i natychmiast aktywujące sygnalizację. Dodatkowo specjalny system doświetlania sprawia, że przechodzący są lepiej widoczni dla kierowców.

W Tychach działa już 14 tzw. aktywnych przejść, które dzięki odpowiedniemu oznakowaniu i sygnalizacji mobilizują kierowców do zachowania ostrożności. Wprowadzane są też inne ciekawe rozwiązania:

Od kilku lat systematycznie przebudowujemy i modernizujemy przejścia dla pieszych, (...) na wybranych przejściach np. budowane są azyle, które skracają pieszym drogę przejścia przez jezdnię. W naszym mieście, takie rozwiązania funkcjonują już w 77 miejscach - mówi Artur Kruczek - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Głosowanie potrwa do 28 marca. Na stronie inteligentneprzejscie.pl można śledzić aktualizowane na bieżąco wyniki.

Nastolatka potracona na przejsciu orzesze 1

Może Cię zainteresować:

14-latka potrącona na przejściu dla pieszych w Orzeszu. Kierowca tłumaczył, że jej nie zauważył

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Zmiany drogowe w Tychach

Może Cię zainteresować:

Dyrektor MZUiM: Robimy wszystko, żeby ochronić życie, nawet kosztem wygody i przepustowości

Autor: Redakcja

09/09/2022