Naturalny plac zabaw w Tychach. Rewitalizacja Parku Północnego

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba poinformował o zakończeniu budowy placu zabaw w Parku Północnym. Oprócz placu ma powstać także wybieg dla psów, jednak na razie powstały atrakcje dla najmłodszych mieszkańców.

W tyskim Parku Północnym pojawiła się nowa atrakcja. Zrewitalizowany plac zabaw ma być przyjazną przestrzenią dla mieszkańców. Plac zabaw powstał po ówczesnych konsultacjach społecznych z Tyszanami. – Odpowiadając na potrzeby naszych mieszkańców chcemy tworzyć przyjazne dla nich przestrzenie, także w Parku Północnym, ale przy poszanowaniu przyrody i zachowaniu naturalnego charakteru tego wyjątkowego miejsca. Dziękuję za ogromne zaangażowanie wszystkim mieszkańcom biorącym udział w spacerze badawczym czy wypełniającym ankiety. Mam nadzieję, że wspólnie wypracowane rozwiązania zadowolą każdego odwiedzającego park – mówiła Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta miasta Tychy.

Tyski urząd miasta ogłosił rozpoczęcie prac nad inwestycją już w czerwcu 2021 roku. Prawie po roku oficjalnie ogłoszono otwarcie naturalnego placu zabaw. Do realizacji pozostał wybieg dla psów. – W ramach inwestycji zrealizowane zostaną także ścieżki z przepuszczającej wodę nawierzchni mineralno-żywicznej oraz mała architektura (ławki i kosze na śmieci). To nie wszystko. W Parku Północnym powstanie także drugi w Tychach wybieg dla psów projekt wybiegu przygotowała tyska pracownia architektoniczna Paradox) – informowali w czerwcu 2021 roku pracownicy urzędu miasta.

Naturalny plac zabaw w Tychach

- Plac zabaw będzie wykorzystywał podmokły charakter terenu (powstanie na miejscu rozebranego placu zabaw). Nie będzie to typowy plac zabaw z urządzeniami zabawowymi, a ogród z drewnianych kładek, tuneli z żywej wierzby, zręcznościowego linowego toru, głazów i wielkiej piaskownicy – mówił Jan Cofała, ówczesny naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

Wykonawcą obydwu inwestycji została firma Active Line z Lublina, która zaoferowała wykonanie zadań za łącznie 967 085,53 złote.

Plan ukazujący jak pierwotnie miał wyglądać plac zabaw wraz z wybiegiem dla psów można zobaczyć w artykule: W Tychach pojawią się naturalny plac zabaw i wybieg dla psów