Noc Muzeów 2024 w Tychach - wspólny ogród, wycieczka rowerowa i osiedle-widmo

18 maja to Europejska Noc Muzeów. Tyskie Muzeum Miejskie zaplanowało na ten dzień kilka wydarzeń dla osób o różnorodnych zainteresowaniach - od sportu olimpijskiego do ogrodnictwa.

Jak co roku, muzealnicy całego Starego Kontynentu poświęcą jeden majowy wieczór na przedstawienie gościom zakamarków, kulis i niecodziennych atrakcji. Placówka muzealna miasta Tychy w tegorocznej edycji stawia na różnie rozumiane plenery - od sadzenia grządek do „zaginionej” architektury.

Ogródek w skrzynkach

Między 18 a 20 zaplanowano pierwsze spotkanie pod hasłem „Zegrōdka w kastlikach” - kryje się pod nim nowy cykl, w którym muzealnicy wesprą mieszkańców sąsiedztwa w stworzeniu wspólnego ogrodu przy muzeum, z którego skorzystają wszyscy mieszkańcy. Będzie też lemoniada i „zielone” zajęcia dla dzieci; warsztaty potrwają do września.

Wybierzemy się do Pszczyny, znanej z ogrodów księżnej Daisy, wejdziemy w głąb Puszczy Pszczyńskiej, ale zastanowimy się też nad pierwotnością i korzeniami oraz wzrostem i kwitnieniem - zapowiada zagadkowo kadra MM w Tychach.

Dookoła na „kole”

Kolarze z PTTK-owskiego klubu „Gronie” pokierują wycieczką, która wyruszy z Rynku o 17 na objazd po dzielnicach, które dawniej były przysiółkami wielkiej wsi Tychy - czyli m.in. Czułowie, Glince czy Żwakowie. Poza samą przejażdżką dowiedzieć się będzie można więcej o historii tych miejsc.

O 16 i 20 kurator Mateusz Miłoń oprowadzi po wystawie o niezrealizowanym tyskim osiedlu „Stella” - wyprzedzającego epokę pomysłu słynnego małżeństwa Wejchertów.

Noc Muzeów na sportowo

Sportowe wydarzenia rozpoczną się już przed południem - o 11 zwiedzić będzie można „od kuchni” tyską arenę hokejową wraz z zasłużonym tyskim graczem Adrianem Parzyszkiem. Zbiórka przed pubem sportowym Iglo, od ul. de Gaulle’a.

Tego dnia sportowi zapaleńcy będą mieli okazję zwiedzić tyski stadion i arenę przy Edukacji z wyjątkową przewodniczką - tyską lekkoatletką Lucyną Kałek, brązową medalistką olimpijską i mistrzynią Europy w biegu na 100 m przez płotki. Początek o godzinie 19; zbiórka przed wejściem do stadionowej Tyskiej Galerii Sportu na parterze.

Jako że mamy rok olimpijski, na godzinę 20 w TGS przygotowano także test wiedzy o Igrzyskach, w którym dla najlepszych obiecane są atrakcyjne nagrody. O 21 będzie można także zwiedzić zakamarki stadionu piłkarskiego w wieczorowej scenerii.

***

Wstęp na wszystkie jest wolny. Zapisy na wydarzenia sportowe - 515 717 430, k.hajduk@tgs.tychy.pl. Zapisy na ogród społeczny - 887 450 212, n.sitko@muzeum.tychy.pl. Zapisy na pozostałe wydarzenia - 887 450 212, g.oleksy@muzeum.tychy.pl.

Tomasz Wenklar wystawa w galerii OBOK

Może Cię zainteresować:

Jego kosmos. Rzeźbiarz Wenklar w galerii OBOK

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/05/2024

Stanisław Niemczyk architekt

Może Cię zainteresować:

Stanisław Niemczyk: indywidualista, buntownik, wizjoner. 6 dowodów, że jego architektura wyprzedzała epokę

Autor: Marcin Zasada

13/05/2024

Stella 2

Może Cię zainteresować:

Powrót do przyszłości. Wystawa o Stelli, najśmielszym tyskim osiedlu

Autor: Arkadiusz Korejwo

19/03/2024