Nowe stawki mandatów również dla rowerzystów. Mogą otrzymać grzywnę w wysokości 1500 zł

Wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2022 r. nowego taryfikatora mandatów dotyczącego wykroczeń w ruchu drogowym rowerzyści również muszą uważać. Nowe mandaty dotyczą rowerzystów i korzystających z hulajnóg elektrycznych.

Unsplash.com
Rower Tychy

Od 1 stycznia 2022 roku znacząco wzrosły stawki mandatów. O wzroście zdecydowała nowelizacja prawa o ruchu drogowym. Więcej o nowych stawkach mandatów w artykule: 1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

W nowelizacji znalazł się także zapis o karze dla osób, które prowadzą pojazd inny niż mechaniczny, czyli właśnie dla rowerzystów albo użytkowników hulajnóg elektrycznych. Chodzi o artykuł 94. paragraf 1a. „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych”.

Dla osób dorosłych wystarczającym uprawnieniem do jazdy rowerem po drodze publicznej jest dowód osobisty. Nowy przepis dotknie osoby w wieku 10 – 18 lat, które powinny wylegitymować się kartą rowerową.

Nowe uprawnienia Straży Miejskiej

Jak informowaliśmy w artykule: Wizualne kontrole prędkości od 30 sierpnia 2021 r. strażnicy miejscy otrzymali nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. Według nowych przepisów poruszający się hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub specjalnego pasa dla rowerów z nie większą prędkością niż 20 km/h. W przypadku braku wyznaczonych dróg rowerowych, kierujący hulajnogą może korzystać z jezdni na której maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h. Jednak jadący hulajnogą po jezdni nie może przekroczyć 20km/h.