Nowe zasady wjazdu na parkingi wielopoziomowe. Rejestracja zamiast karty wjazdu

Od poniedziałku 20 grudnia 2021 roku, kierowcy wjeżdżający na tyskie parkingi wielopoziomowe nie będą musieli pobierać karty przy wjeździe. Ruszają testy nowego systemu.

UM Tychy
L

Na tyskich parkingach wielopoziomowych przy dworcu PKP i przy stacji Tychy Lodowisko zmieniono system związany z pobieraniem kart wjazdu z dystrybutora. Parkowanie ma odbywać się automatycznie, szlaban otworzy się kiedy kamery przy wjeździe odczyta tablicę rejestracyjną.

- Zgodnie z nowym systemem proces ten będzie obywał się automatycznie. Szlaban otworzy się na podstawie odczytu tablicy rejestracyjnej – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

Rejestracja pojazdu zamiast kart wjazdu

Do tej pory, żeby wjechać na parking trzeba było pobrać kartę z dystrybutora, która po opłaceniu w automacie kasowym zezwalała na wyjechanie. Teraz system się zmienił i zamiast karty wjazdowej kamera zamontowana przed wjazdem będzie sczytywała numer rejestracyjny pojazdu.

Nie znika jednak konieczność opłacenia wjazdu. W celu opuszczenia parkingu dalej trzeba udać się do automatu kasowego i zamiast włożenia karty, trzeba będzie podać numer rejestracyjny. Wtedy na ekranie pojawią się opcje płatności, które pozostają niezmienne. - Pierwsza skierowana jest do pasażerów taryfy pomarańczowej, druga do pasażerów podróżujących na podstawie innego biletu kolejowego, a trzecia do osób odbierających podróżnych ze stacji – informują urzędnicy.

Co kiedy kamera nie odczyta rejestracji?

Karty wjazdu nie znikną i mają być pomocne w awaryjnych przypadkach.

- Nowy system funkcjonuje w oparciu o sczytywanie numerów rejestracyjnych pojazdu, co oznacza, że może nie zadziałać, gdy tablice te będą nieczytelne lub zabrudzone. Wówczas awaryjnie będzie można skorzystać z opcji poboru karty – wyjaśnia Wojciech Łyko, z-ca dyrektora MZUiM ds. techniczno-administracyjnych.

Zmiany zasad działania tyskich parkingów

Miejski Zarząd Ulic i Mostów tłumaczy, że obecnie wprowadzone zmiany są testowe i w ciągu najbliższych tygodni mają pojawić się nowe zasady działania parkingów.

- Na ten moment oba parkingi funkcjonują w systemie Park&Ride, co oznacza, że mogą z nich korzystać wyłącznie kierowcy, którzy planują dalszą podróż koleją. W najbliższym czasie chcemy udostępnić je także pozostałym kierowcom. Będzie się to odbywać na podstawie abonamentu. Nie oznacza to, że parkingi stracą funkcję Park & Raid. W dalszym ciągu przewidujemy preferencje dla pasażerów kolei korzystających z biletów pomarańczowej taryfy – wyjaśnia dyrektor MZUiM.

W artykule Dyrektor MZUiM Tychy potwierdził! Tyskie wielopoziomowe parkingi będą ogólnodostępne portal NowinyTyskie.pl informował, że zmieni się regulamin i charakter parkingów.

– Trwałość projektu pn. „Przebudowa transportu publicznego w Tychach - Budowa parkingów wielopoziomowych” zakończyła się w tym roku. Pracujemy nad nowym Regulaminem korzystania z obiektu i zmiany jego charakteru na parking ogólnodostępny. Planujemy wprowadzenie tych zmian od stycznia 2022 roku – informował dyrektor MZUiM Artur Kruczek.