Odnowa tablic Szlaku Miejskiego Tychy. Zyskają nowy wygląd i grafikę!

Muzeum Miejskie w Tychach poinformowało, że trwa odnowa tablic informacyjnych znajdujących się przy „meblach miejskich”, które wyznaczają tyski szlak „Od socrealizmu do postmodernizmu". Zobacz zdjęcia pod artykułem!

Tyski szlak miejski „Od socrealizmu do postmodernizmu" istnieje od 2011 roku. Jest to 13 „mebli miejskich” i 10 tablic informacyjnych. Powstał w celu pokazania koncepcji urbanistycznych całego okresu powojennego Tychów. Dzięki tablicom znajdującym się na szlaku, tyszanie i turyści mogą lepiej poznać nasze miasto i dowiedzieć się czegoś o jego historii.

Odświeżenie miejskiego szlaku

Stworzenie i oznakowanie miejskiego szlaku w 10 lat temu, kosztowało 869 418 złotych. 739 005,30 złotych pochodziło ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

– Rozpoczął się montaż nowych tablic dobrze znanego tyszanom i tyszankom oraz turystom i turystkom Szlaku Miejskiego Tychy. Istniejący od 2011 roku unikatowy szlak miejskiej architektury zyska nie tylko świeży wygląd, ale przede wszystkim nową i przejrzystą odsłonę graficzną – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Odświeżenie przejdą 23 tablice informacyjne znajdujące się przy najbardziej atrakcyjnych kulturowo i architektonicznie miejscach w mieście. Na tablicach można znaleźć:

  • informacje z opisem obiektu lub miejsca
  • archiwalne zdjęcia
  • plany architektoniczne

Wszystkie informacje pochodzą z zasobów Muzeum Miejskiego w Tychach, a te współczesne są autorstwa Marii Lipok–Bierwiaczonek i Artura Pławskiego.

Kod QR i Tychy od A do Z

Więcej ciekawych informacji będzie można znaleźć poprzez kod QR, który odsyła na poświęconą Szlakowi stronę internetową. Zakończenie prac montażowych jest planowane przed świętami Bożego Narodzenia 2021.

– Tychy to unikatowe miasto, gdzie można poznać koncepcje urbanistyczne i dzieła architektury całego okresu powojennego, począwszy od 1950 roku. Realizowane w kolejnych latach osiedla i obiekty układają się w atrakcyjny ciąg zwiedzania. Wszystko to na stosunkowo niewielkim obszarze, który można spenetrować w czasie kilkugodzinnego spaceru. To sprawia, że Tychy coraz częściej przyciągają uwagę miłośników architektury i urbanistyki, a także socjologów miasta – dodają pracownicy Muzeum Miejskiego.

Dzięki położeniu różnych ciekawych obiektów w mieście szlak można zwiedzać w dowolny sposób, chronologicznie lub tematycznie. Trasa prowadzi przez prawie wszystkie tyskie osiedla – od A do Z, a także dzielnice istniejące przed budową Nowych Tychów.

Zobacz zdjęcia!