Osiedle A w pigułce – miasto Tychy przygotowało krótki przewodnik

W trakcie budowy "Osiedle A" miało być głównym miejscem reprezentacyjnym miasta. Do dzisiaj bogactwo dekoracji oraz detale architektury tamtych lat zachwycają. W ramach Programu Rewitalizacji miasto wydało krótki przewodnik.

Osiedle A to pierwsze osiedle Nowych Tychów zaprojektowane przez Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego w latach 50. XX wieku. Osiedle stanowi jeden z niewielu w pełni skończonych przykładów architektury i urbanistyki okresu socrealizmu. Jak informuje urząd miasta wzorem dla osiedla miały być radzieckie, a przede wszystkim moskiewskie budynki. Centralnym punktem osiedla jest plac św. Anny (początkowo Józefa Stalina).

W trakcie budowy Nowych Tychów „architektura miała być narodowa w formie, socjalistyczna w treści”. Jak wspomina inż. Andrzej Czyżewski - jeden z bliskich współpracowników Wejchertów - twórców planu budowy Nowych Tychów – Nikt nie wiedział jak ta socjalistyczna treść ma wyglądać.

Zobacz zdjęcia Osiedla A: Osiedle A w Tychach jest doskonałą realizacją socrealizmu. Zobacz jak wygląda!

W 2021 roku Osiedle A znalazło się w 5 finałowych propozycjach w plebiscycie na „Śląską Lokację Filmową 2021”. Więcej na ten temat przeczytasz: Tychy mogą znaleźć się w filmie. Trwa głosowanie na najbardziej filmowe miejsce w regionie

Gdzie można znaleźć przewodnik?

Jak informuje urząd miasta broszura wydrukowana w nakładzie 1500 sztuk dostępna jest między innymi w Biurze Obsługi Urzędu Miasta Tychy, w Rejonie Obsługi Mieszkańców nr I MZBM na os. A, oddziale Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 1 i nr 2 na os. A oraz w Miejskim Centrum Kultury i Muzeum przy pl. Wolności 1.